Twoje auto ucierpiało podczas gradu

Zjawiska atmosferyczne takie jak gwałtowny grad pojawiają się szybko i czynią nieraz poważne szkody. Jeśli gradobicie złapało Cię w trasie lub wtedy, gdy auto było zaparkowane „pod chmurką” zapewne doprowadziło do powstania szkód na szybach i karoserii. Wgniecenia i pęknięcia szpecą auto, ale nie tylko – czas uniemożliwiają dalszą bezpieczną jazdę nim. Dowiedz się, czy mając wykupione ubezpieczenie możesz liczyć na odszkodowanie za tego typu zdarzenie.

Czy ubezpieczenie obejmuje szkody spowodowane przez grad?

Szkody spowodowane przez grad są uwzględniane w polisach ubezpieczeniowych komunikacyjnych typu autocasco. OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie pokrywa zniszczeń wywołanych przez zjawiska atmosferyczne. Jeśli jednak zdecydujesz się wykupić AC, dobra wiadomość jest taka, że na wypadek zniszczeń, nie zostaniesz sam z wydatkami. Zarówno w pakiecie podstawowym, jak i rozszerzonym AC pokrywa szkody spowodowane przez ekstremalne warunki pogodowe. A te, obok powodzi, huraganu, osuwiska czy lawiny obejmują także gradobicie. Towarzystwa w wyłączeniach od odpowiedzialności nie uwzględniają gradu – jest to standardowy zakres ochrony.

Co zrobić, gdy auto ucierpiało w gradobiciu?

Gdy grad spowoduje szkody w Twoim pojeździe, pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie szkód do Twojego ubezpieczyciela. Powinieneś to zrobić jak najszybciej po incydencie, zbierając dowody zajścia – najlepiej fotografie, które dokładnie ukażą miejsca wystąpienia zniszczeń. Powinieneś liczyć się z tym, że ubezpieczyciel będzie chciał mieć własną dokumentację zdarzenia i wyśle rzeczoznawcę, który oceni stopień zniszczeń i oszacuje koszt ich naprawienia. Jest to podstawą do ustalenia kwoty odszkodowania.

Czy można negocjować odszkodowanie?

Jeśli nie jesteś zadowolony z oferowanej kwoty odszkodowania, możesz negocjować z ubezpieczycielem lub złożyć odwołanie od jego decyzji. Bywa, że proponowane kwoty są niskie lub nie pokrywają całości szkód, a jedynie ich część. W niektórych przypadkach, może być konieczne zatrudnienie rzeczoznawcy samochodowego, aby dokonał niezależnej oceny szkód. To szansa na uzyskanie jak najkorzystniejszego dla siebie werdyktu ubezpieczyciela.

Grad jest niebezpieczny dla samochód i może spowodować spore zniszczenia. Na szczęście posiadacze dodatkowego ubezpieczenia AC mogą spać spokojnie – skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych nie nadszarpną w tym wypadku ich portfeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here