Każdego dnia w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych ukazuje się tysiące anonsów dotyczących sprzedaży aut. Dostępne są zarówno kompaktowe, kilkunastoletnie modele miejskie, jak również stosunkowo młode, poleasingowe SUVy. Od naszego budżetu i potrzeb zależy, jaki egzemplarz finalnie wybierzemy. Choć minęły już te czasy, w których do każdego ogłoszenia trzeba było podchodzić z dużą rezerwą – wciąż nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy tylko czekają, aby wyłudzić od nas pieniądze. Warto zatem odpowiednio się przygotować przed wyborem auta.
Odpowiednie sprawdzenie samochodu przed zakupem to niełatwa sztuka. Niezależnie od tego, czy stoimy przed wyborem pierwszego auta czy szukamy nowszego, bardziej dopasowanego do naszych bieżących potrzeb modelu – proces ten każdorazowo powinien przebiegać skrupulatnie i wieloetapowo. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że samochód, którym jesteśmy zainteresowani jest wart swojej ceny. Absolutną podstawą tych działań – oprócz wnikliwej analizy ogłoszenia i oględzin na żywo – zawsze powinno być sprawdzenie historii pojazdu.
Jak sprawdzić historię samochodu?
Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że kupujący mają współcześnie wiele narzędzi, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas negocjacji ceny. Jednym z nich jest możliwość sprawdzenia historii pojazdu. Coś, co jeszcze jakiś czas temu było zarezerwowane dla służb mundurowych oraz najbardziej profesjonalnych warsztatów samochodowych – dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy mieć telefon lub komputer z dostępem do internetu i w ciągu kilkunastu sekund możemy sprawdzić, czy w międzynarodowych bazach danych istnieją informacje o możliwych wcześniejszych szkodach. Jak to zrobić? Historia pojazdu jest dostępna m.in. dzięki indywidualnemu numerowi VIN.
Co to jest numer VIN?
Numer VIN (Vehicle Identification Number) to unikalny, 17-znakowy kod identyfikacyjny nadany każdemu pojazdowi mechanicznemu, który pozwala na dokładne określenie jego tożsamości. Składa się z liter i cyfr, które zawierają kluczowe informacje o pojeździe, takie jak producent, kraj produkcji, rok modelowy, typ nadwozia, rodzaj silnika czy numer seryjny. VIN można znaleźć w kilku miejscach na pojeździe, najczęściej na tabliczce znamionowej umieszczonej na desce rozdzielczej, widocznej przez przednią szybę od strony kierowcy, na słupku drzwiowym lub w komorze silnika. Jest także zapisany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Sprawdzenie numeru VIN umożliwia weryfikację historii pojazdu, w tym przeprowadzonych napraw, przebiegu czy informacji o ewentualnych wypadkach.
Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN?
Jeżeli interesuje nas historia auta po VIN – możemy skorzystać z narzędzi oferowanych przez rozmaite przedsiębiorstwa w sieci. Wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową firmy, zapewniającej tego typu usługi, wpiszemy wspomniany kod i naszym oczom w ciągu kilkunastu sekund ujawni się informacja, czy pojazd w przeszłości był uszkodzony. Co ważne, wstępna weryfikacja jest całkowicie bezpłatna. Zapłacimy tylko wtedy, gdy zechcemy poznać kompletny Raport Historii Pojazdu.
Jedną z firm, która oferuje przeszukanie największych baz danych w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych jest historiaszkod.pl. Wystarczy kilka kliknięć, a historia pojazdów będzie stała przed nami otworem. Po wpisaniu kodu otrzymamy informację, czy dany samochód znajduje się w bazie uszkodzonych. Jeżeli tak będzie, możemy za kwotę 59,99 zł brutto wykupić dostęp do pełnego raportu. Płatność realizowana jest za pomocą bezpiecznej bramki internetowej, a sama firma wystawia klientom faktury VAT. Wszystko przeprowadzane jest w sposób szybki i bezpieczny. Co kryje w sobie historia pojazdu po VIN?
Szczegółowa historia pojazdu odczytana z numeru VIN dostarcza wielu istotnych informacji, które pomagają w ocenie jego stanu i przeszłości. Można w niej znaleźć dane o wartości szkód oraz szczegóły dotyczące szkody całkowitej, jeśli taka miała miejsce. Raport obejmuje także dokładne miejsca uszkodzeń i daty, kiedy doszło do szkód, co pozwala na precyzyjną analizę. Zawiera zapisane przebiegi, które mogą ujawnić nieprawidłowości, oraz porady w formie pytań, które warto zadać sprzedającemu. Dodatkowo raport wskazuje kraje, w których wystąpiły szkody, oraz chronologiczny zapis historii pojazdu, dzięki czemu można prześledzić jego losy od momentu produkcji. Warto pamiętać, że dostępność danych może się różnić w zależności od konkretnej szkody i zakresu informacji zgromadzonych w bazie. Wszystkie tego typu informacje stanowią cenną kartę przetargową przy negocjacjach cenowych. Mogą nas także odwieść od zakupu trefnego pojazdu. To świetne narzędzie dla każdego, kto chce uniknąć przykrych incydentów związanych zakupem używanego samochodu.