silnik i akumulator

Akumulator samochodowy stanowi bez wątpienia jedną z podstawowych części każdego pojazdu mechanicznego i bez jego sprawnego działania nie można sobie nawet wyobrazić codziennego korzystania z auta.

Bateria to co prawda nie silnik, ale to właśnie dzięki niej możliwy jest rozruch samochodu i zasilenie niektórych systemów elektronicznych, dlatego akumulator powinien wykazywać się odpowiednią sprawnością. Zaniedbanie tego elementu może doprowadzić do bardzo przykrej sytuacji, z którą z pewnością chociaż raz spotkał się każdy kierowca. Niemożliwość odpalenia samochodu może się przydarzyć każdemu i to nie tylko po mroźnej nocy, więc regularna kontrola stanu naszych akumulatorów powinna być jednym z priorytetów posiadaczy aut.

O złym stanie akumulatora mogą świadczyć jego regularne wyładowania się, czy choćby słabe kręcenie rozrusznikiem podczas pierwszego w danym dniu uruchomienia silnika. Co prawda może to mieć całkiem inne przyczyny niż zużyta bateria (być może mamy stale zapaloną lampkę w bagażniku, zapominamy wyłączyć świateł czy radia lub też nastąpiła inna awaria w układzie elektronicznym, która powoduje rozładowywanie) ale już powinno dawać do myślenia i skłonić do kontroli tego elementu.

ile wytrzymuje akumulator

Niepokojącym sygnałem dla kierowcy powinno być również słabsze świecenie świateł przy odpalonym silniku.
Stan akumulatora można sprawdzić praktycznie w każdym zakładzie zajmującym się elektroniką samochodową, w sklepie z akumulatorami lub z wykorzystaniem jednego z dostępnych na rynku urządzeń przeznaczonych do tego celu. Najtańsze można dostać już dosłownie za kilkanaście złotych i chociaż jakość odczytu pochodzących z najtańszego urządzenia może być wątpliwa, to jednak zawsze lepsza taka kontrola niż żadna.

Sprawność tego elementu może być różna w zależności od klasy urządzenia a to ile wytrzymuje akumulator zależeć też może od warunków jego eksploatacji. Stałe niedoładowywanie akumulatora poprzez pokonywanie wyłącznie bardzo krótkich odcinków drogi, może w krótkim czasie doprowadzić do jego zużycia.

Bateria ze średniej półki cenowej powinna pracować bez zarzutu przynajmniej przez 2 lata (oczywiście wszystko zależy od warunków eksploatacji). Dla tanich odpowiedników dostępnych na najniższych pólkach hipermarketów, ten okres może być jednak górną, rzadko osiągalną granicą wytrzymałości. Jeśli zależy nam na długiej i bezproblemowej pracy akumulatora to nie warto przy jego zakupie specjalnie oszczędzać. Wiadomo, że jakość więcej kosztuje, ale ma to również niezaprzeczalne zalety, które zapewnią nam długotrwały spokój przynajmniej w zakresach, za które odpowiada akumulator.

Żeby jednak akumulator działał sprawnie przez długi czas konieczne jest również odpowiednie dobranie go, zgodnie z wytycznymi dawanymi przez producenta samochodu. Ma to związek z ilością i jakością prądu pobieraną przez konkretne auto, przez co złym pomysłem będzie zakup baterii o zbyt niskich parametrach. Jego sprawność i pojemność mogą być zbyt niskie do zasilenie wszelkich, niezbędnych układów, a nawet uniemożliwić uruchomienie silnika w ogóle.

Także zakup akumulatora o zbyt dużej pojemności nie jest najlepszym pomysłem. Alternator zamontowany w samochodzie może w tym przypadku nie poradzić sobie z prawidłowym naładowaniem baterii co będzie miało skutek podobny do ciągłego pokonywania krótkich tras. Akumulator ulegnie po prostu zasiarczeniu co w krótkim czasie bardzo negatywnie wpłynie na jego ogólną sprawność.

Kupując akumulator samochodowy warto też korzystać z oferty sklepów stacjonarnych, a jeśli już zdecydujemy się na zakupy przez internet to powinniśmy raczej wybrać opcję odbioru osobistego lub dokupić dodatkowe ubezpieczenie przesyłki. Ten element ma bowiem „skłonność” do uszkadzania się w transporcie i jego nieodpowiednie zabezpieczenie do wysyłki może skutkować tym, że otrzymamy urządzenie już uszkodzone.
Przy zakupie trzeba również zwrócić uwagę na datę produkcji. Zaleca się, aby nowo montowany akumulator wyszedł z fabryki maksymalnie 6 miesięcy przed montażem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here