Akumulator samochodowy

Każdy pojazd z tradycyjnym napędem benzynowym lub diesla posiada akumulator samochodowy. Służy on do dostarczania prądu w aucie podczas postoju i to dzięki niemu możemy uruchomić silnik. Akumulator samochodowy ma swoją określoną żywotność i przy prawidłowej eksploatacji powinna ona wynosić od 4 do 6 lat. Po tym czasie ulega zużyciu i wymaga wymiany na nowy. Jak sprawić, aby wymiana akumulatora była bezpieczna? Odpowiedź w artykule!

Akumulator samochodowy – co należy o nim wiedzieć?

Akumulator samochodowy zasila pojazd w prąd podczas postoju, a gdy silnik zacznie działać, funkcję tę przejmuje alternator, którego zadaniem jest także ładowanie akumulatora. Każde ogniwo ma swoją określoną pojemność, a tę powinniśmy precyzyjnie dobrać do potrzeb pojazdu. Zbyt słaby akumulator samochodowy będzie niewydajny, natomiast zbyt mocny nie będzie w stanie do końca się naładować. Warto w tej kwestii zasięgnąć informacji w instrukcji pojazdu lub też u profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się akumulatorami.

Klasyczny akumulator kwasowo-ołowiowy ma w sobie płynny elektrolit, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby go nie przechylać. W samochodzie powinien on być zamontowany w pozycji pionowej i taką też powinniśmy zachować, gdy go wyciągamy lub montujemy. Inaczej sprawa ma się w przypadku akumulatorów żelowych lub AGM, w których elektrolit ma inną postać. W akumulatorach żelowych dodaje się krzemionkę, przez co, jak wskazuje nazwa, ma on postać żelu, natomiast akumulator samochodowy AGM ma w sobie maty szklane, w których elektrolit jest zaabsorbowany. Te baterie można zatem montować w różnych pozycjach bez obaw, że elektrolit wycieknie.

Akumulatory AGM mają dużą moc i są odporne na wielokrotne rozładowania i ładownia. Z kolei akumulatorów żelowych używa się tylko w mniejszych pojazdach (np. skuterach) lub jako dodatkowe źródło prądu czy magazyn energii – samodzielnie nie będą w stanie sprostać zadaniu, gdyż mają zbyt małą moc.

Wymiana akumulatora – zasady bezpieczeństwa

Wymiana akumulatora w przydomowym warsztacie wymaga od nas wiedzy, odpowiedniego sprzętu i zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim najpierw należy ustawić samochód na płaskiej powierzchni, zaciągnąć hamulec ręczny i wyłączyć silnik – łącznie z wyjęciem kluczyka ze stacyjki. Powinniśmy też założyć rękawice ochronne. Pierwszym etapem demontażu akumulatora jest odpięcie klem. Należy to zrobić w odpowiedniej kolejności, aby nie dopuścić do zwarcia! Najpierw odpinamy klemę ujemną, następnie dodatnią. Następnym krokiem jest demontaż zabezpieczeń i wyjęcie starego ogniwa – jeśli jest to akumulator kwasowo-ołowiowy, pamiętajmy o tym, aby go nie przechylać!

Ważne jest też to, aby zużyty akumulator samochodowy został prawidłowo zutylizowany – nie wolno wyrzucać go po prostu do śmieci, ponieważ jest to odpad niebezpieczny. Akumulator powinien zostać oddany do Punktu selektywnego zbierania odpadów lub w sklepie przy zakupie nowego ogniwa.

zuzyty akumulator samochodowy

Nowy akumulator samochodowy powinien zostać zamontowany tak, aby się nie przemieszczał. Tutaj równie istotna jest kolejność podpinania klem – zaczynamy od dodatniej! Przy samochodach nowszej generacji, wyposażonych w komputer pokładowy i skomplikowane systemy elektroniczne, należy także pamiętać o podtrzymaniu energii podczas wymiany oraz późniejszej adaptacji ogniwa. Wymaga to odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy, dlatego warto się zastanowić, czy przeprowadzać taką wymianę samodzielnie.

Akumulator samochodowy – wymiana w warsztacie

Wymiana akumulatora może okazać się skomplikowanym procesem, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Warsztat samochodowy ma zarówno odpowiednie know-how i narzędzia, aby pracę tę wykonać szybko i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Inwestując kilkadziesiąt złotych, możemy uniknąć awarii, których naprawa mogłaby być bardzo kosztowna. Dobrym sposobem jest skorzystanie z serwisu Battery Point. Można dzięki niemu nie tylko zakupić odpowiedni akumulator samochodowy renomowanej marki, ale także od razu umówić jego wymianę w jednym z partnerskich warsztatów na terenie całej Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here