Objawy uszkodzonej pompy wspomagania

Wśród najważniejszych elementów wchodzących w skład mechanicznego układu wspomagania kierownicy znajduje się pompa wspomagania. Jej awaria to dosyć powszechna przypadłość. Nie każdy jednak wie, po czym rozpoznać, że układ wspomagania nie działa tak, jak należy.  Oto najczęstsze objawy, z którymi można się spotkać. Jeśli Twój samochód ma któryś z nich, koniecznie wybierz się do mechanika.

Pompa wspomagania – jakie jest jej zadanie?

Zadaniem pompy wspomagania jest pompowanie płynu wspomagania ze zbiornika do przewodów, co umożliwia prawidłową pracę układu wspomagania. Dzięki temu siła potrzebna do skręcenia koła kierownicy jest mniejsza. W efekcie użytkownicy samochodu mogą manewrować pojazdem dużo łatwiej i sprawniej.

Niestety, podobnie jak każdy inny element pojazdu, pompa wspomagania także się zużywa. Prowadzi to do licznych problemów i usterek, których przedwczesne wykrycie może znacząco zredukować koszty naprawy. Nową pompę wspomagania w atrakcyjnej cenie można zakupić m.in. pod adresem: https://deler.pl/c/uklad-kierowniczy/pompa-wspomagania.

Awaria pompy wspomagania – jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Awaria pompy wspomagania to duży problem dla każdego kierowcy. Niestety układ ten bardzo często odmawia posłuszeństwa i konieczna jest szybka naprawa. Nikt z nas chyba nie chciałby prowadzić samochodu z częściowo zablokowaną kierownicą lub z taką, która stawia duży opór i konieczne są ogromne nakłady siły. Zanim przejdziemy jednak do najpopularniejszych objawów uszkodzonej pompy wspomagania, przeanalizujmy, jakie mogą być tego przyczyny.

Pompa wspomagania

Bardzo często zdarza się, że problem leży w nieodpowiednim poziomie płynu w układzie bądź utracie jego pierwotnych właściwości. O ile z takimi usterkami, większość z nas poradzi sobie bez najmniejszego problemu, tak w przypadku poważniejszych awarii, koniecznie należy udać się do mechanika. Uszkodzona pompa wspomagania to częsty wynik zbyt agresywnego kręcenia kołem kierownicy, natomiast jej zatarcie może być następstwem zbyt niskiego poziomu płynu wspomagającego.

Uszkodzona pompa wspomagania – objawy

Zastanawiasz się, jakie są objawy uszkodzonej pompy wspomagania kierownicy? Jest ich kilka, jednak najbardziej oczywistym jest blokada lub częściowa blokada koła kierownicy, a także utrata siły wspomagania.

Jeżeli któryś z nich występuje, można być niemal pewnym, że problem leży w uszkodzonej pompie wspomagania. Objawy, które także mogą się pojawić, to problemy ze skręcaniem kół. Co więcej, wykonanie tego manewru w jedną stronę może działać prawidłowo, natomiast już w drugą niekoniecznie.

W niektórych przypadkach utrudnione będzie skręcanie w obie strony. Powinien być to jasny sygnał dla kierowcy, że prawdopodobnie pompa generuje zbyt niskie ciśnienie. Częstym następstwem uszkodzenia pompy wspomagania jest zacinanie się całego układu.

Kolejnym objawem uszkodzonej pompy wspomagania mogą być również charakterystyczne dźwięki, jednak w tym celu trzeba będzie naprawdę dobrze wytężyć słuch. Uszkodzona pompa wspomagania będzie „wyła” lub „gwizdała”. Odgłosy te bardzo często są następstwem zatarcia, bądź zasysania powietrza zamiast płynu.

Informację dotyczącą awarii pompy wspomagania lub innego elementu układu kierowniczego można odnaleźć na desce rozdzielczej pojazdu. W większości przypadków powinna zaświecić się odpowiednia kontrolka informacyjna.

Awaria pompy wspomagania – co robić?

Uszkodzona pompa wspomagania to dosyć powszechna przypadłość. Element ten bez problemu można wymienić na nowy lub poddać regeneracji. W tym celu warto jednak skorzystać z usług specjalistów, by uniknąć podobnych problemów w najbliższej przyszłości. Należy również pamiętać, że większość usterek związanych z układem kierowniczym, bardzo często wynika z zaniedbań ze strony kierowców.

Kierowcy powinni zadbać o takie kwestie jak m.in. terminowa wymiana płynu wspomagania oraz kontrola jego odpowiedniego poziomu. Specyfikacja płynu w układzie wspomagania musi być zgodna z zaleceniami producentów. Podczas jazdy najlepiej jest manewrować kołem kierownicy płynnie i spokojnie – zbyt agresywna technika prowadzenia, może przysporzyć więcej kłopotów, niż pożytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here