ile osób można przewozić na kat b

Usługowy przewóz osób stanowi bardzo lukratywny biznes, którego podejmuje się coraz większa liczba młodych kierowców. Należy wskazać, iż obecnie nie jest konieczna przynależność do korporacji taksówkarskiej – z powodzeniem można samodzielnie rozwozić ludzi do rozmaitych punktów docelowych. Nie bez znaczenia pozostaje jednak kwestia odpowiedzialności przewoźnika za szkody na osobie lub mieniu podróżnika.

Dlatego ze względów praktycznych warto wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnoprawnej, jak również polisę, w ramach której można uzyskać odszkodowania za następstwa nieszczęśliwych wypadków. Duże znaczenie ma fakt, iż kwoty składek na te ubezpieczenia nie są zbyt wysokie. Sprawia to, że kierowcy ochoczo korzystają z tych możliwości. Zajmując się usługowym przewozem osób, warto również zakupić pojazd najwyższej generacji. Podróżni chętniej wybierają środki transportu, które zapewniają im nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort.

Istotnym zagadnieniem dla osoby, która zajmuje się wskazanym wyżej rodzajem działalności gospodarczej jest kwestia, ile osób można przewozić na kat B. Prawo jazdy tego typu posiada niemal każdy – w niektórych wypadkach niezbędne jest jednak wyrobienie dokumentu obejmującego inne kategorie pojazdów. Na ogół problemów nie mają kierowcy samochodów osobowych. Sama konstrukcja takiego pojazdu umożliwia przewóz maksymalnie czterech osób.

ile osób do auta

Jest to maksymalna liczba również ze względów bezpieczeństwa – niemożliwe jest jego zapewnienie w sytuacji, gdy w obrębie samochodu znajduje się większa liczba osób. Przede wszystkim chodzi tu o wyposażenie auta w odpowiednią ilość pasów bezpieczeństwa oraz poduszek powietrznych. Ponadto istnieje dużo samochodów, które umożliwiają transport maksymalnie dwóch osób. Dotyczy to w szczególności pojazdów o charakterze dostawczym. Przepisy ruchu drogowego zakazują przewożenia osób w pace transportowej, bowiem nie zapewnia ona optymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Inaczej wygląda ta kwestia w sytuacji, gdy kierowca dysponuje busem. Takie pojazdy umożliwiają transport nawet czternastu osób. Wskazać jednak należy, iż istnieje ograniczenie dla kierowców, którzy posiadają jedynie prawo jazdy kategorii B. Wówczas mogą oni przewozić maksymalnie osiem osób. Przekroczenie tej liczby skutkuje możliwością pociągnięcia kierującego pojazdem do odpowiedzialności karnej. Dlatego organizując dany transport, warto uprzednio ustalić, ile osób będzie brało udział w przejażdżce.

Jeżeli osoba prowadząca usługowy przewóz osób chce przewozić większą liczbę pasażerów, musi wyrobić prawo jazdy kategorii A. Upoważnia ono do kierowania autobusami oraz busami o większej ilości siedzeń. Zaznacza się, iż proces wyrabiania takiego dokumentu jest relatywnie długi, dlatego warto odpowiednio wcześniej zaplanować działania w tym zakresie. Po uzyskaniu wymaganych uprawnień możliwe jest przewożenie tylu osób, ile miejsc jest w danym autobusie lub busie. Duże znaczenie ma fakt, iż w przypadku dużego obłożenia możliwe jest wykorzystanie dostępnych miejsc stojących. Określone są one szczegółowo w specyfikacji danego pojazdu, która przedstawiana jest nabywcy autobusu w momencie jego zakupu.

w aucie

Coraz większą popularnością cieszą się pojazdy, którymi można kierować bez prawa jazdy kategorii B. Nie powinny być one jednak wykorzystywane do usługowego przewożenia innych osób. Zaznacza się, iż wskutek takich działań można narazić się na dotkliwe sankcje. Jednocześnie w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku komunikacyjnego, osoba przewożona nie otrzyma odszkodowania od firmy, u której kierowca powinien mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnoprawnej.

Tym samym osoba, która przewoziła innego podróżnika – nawet z grzeczności – naraża się na możliwość orzeczenia przez sąd obowiązku uiszczania renty na rzecz osoby pokrzywdzonej w wypadku. Dlatego słusznie w praktyce wskazuje się, że nowoczesne pojazdy o niewielkiej mocy silnika, które mogą być prowadzone bez uprawnień, w żadnym wypadku nie powinny służyć do przewozu innych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here