Zakup używanego auta

Kupno auta. Rzecz z którą wielu z nas miało lub będzie mieć w przyszłości do czynienia. Niestety nie każdego stać na nowe auto z salonu, ale nie oznacza to, że tym samym nie możemy nabyć wartościowego samochodu. Niektórzy patrzą na rocznik, inni na wygląd, a inni na stan techniczny. Niestety nawet biorąc pod uwagę te trzy czynniki i naszą wiedzę, możemy kupić nieodpowiedni samochód.

Kupowanie używanego samochodu “na chłodno”

Nietrudno sobie wyobrazić, jakie emocje towarzyszą zakupowi “nowego” samochodu. Dni, tygodnie, miesiące poszukiwań, umówienie się na oględziny, jazda próbna… i wszystko pięknie, ale czy jesteśmy pewni, że wszystko jest w porządku? 

Przeważnie nie posiadamy aż tak dokładnej wiedzy technicznej, aby stwierdzić czy wszystko jest w porządku, Dodatkowo zapewne wiele osób nie posiada profesjonalnego miernika lakieru (którym też trzeba umieć się obsłużyć), więc nasze oględziny sprowadzają się do racjonalnego minimum.

Oczywiście możemy podjechać na dowolną Stację Kontroli Pojazdów, ale tam też otrzymamy tylko pobieżne informacje i to bardziej dotyczące stanu technicznego.

Czy zatem warto ryzykować kupowanie auta samemu? Jak widać, nie do końca.

O ile stawiamy na prawdomówność sprzedawcy i to, że mógł nie wiedzieć o jakiejś usterce, o tyle zdarzają się też przypadki celowego ukrywania niesprawności w aucie. 

Korzystając z pomocy specjalisty w dziedzinie sprawdzania aut, mamy pewność że dokona tego osoba, która zna się na swojej pracy. Wie czego i gdzie szukać, jak odpowiednio wykonać pomiary, a także zna słabe punkty danego pojazdu, i wie jak je sprawdzić.

Dodatkowo taka osoba nie kupuje tego auta, a jej zadaniem jest tylko potwierdzenie lub podważanie słuszności zakupu danego egzemplarza. Dzięki temu mamy przy sobie osobę, która do tego podchodzi “na chłodno”.

Do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc przy zakupie używanego samochodu?

Na wstępie odpuśćmy sobie chodzenie po mechanikach i proszenie o “podjechanie i ocenę”. Mechanik zna się przede wszystkim na mechanice pojazdowej. Tym samym o ile może nam pomóc przy ocenie pracy silnika i elementów mechanicznych, o tyle w innych sprawach możemy nie otrzymać zbyt fachowego doradztwa.

Poszukaj zatem w internecie firm zajmujących się inspekcją pojazdów przed jego zakupem. Na przykład oględziny samochodu używanego w Lublinie, możesz zlecić firmie Auto Inspekcje prócz oceny stanu pojazdu, sprawdza także dokumentacje (co jest równie ważne co stan pojazdu), a także może dla Ciebie negocjować cenę. W zależności od wyboru pakietu, otrzymujemy różny zakres dokładności inspekcji.

Nie warto zatem ryzykować zakupu auta, które na pierwszy rzut oka może wydawać się “igłą”, by potem zrozumieć, że zakupiliśmy samochód do kapitalnego remontu, który uprzednio został wyszykowany do sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here