opony zimowe

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdybyś nie zmienił opon na wiosnę i przez całe lato jeździł na komplecie opon zimowych? Czy to aby bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie? Jak pokazuje praktyka, wielu kierowców porusza się latem na oponach zimowych. Dzisiaj postaramy się zgłębić to zagadnienie i zastanowić się nad tym:

  • Czy można jeździć latem na oponach zimowych?
  • Dlaczego kierowcy jeżdżą latem na oponach zimowych?

Czy można jeździć latem na oponach zimowych?

Jak sama nazwa wskazuje, opony zimowe są przeznaczone do użytkowania zimą. Nie ma tu zbytniego pola do manewru. Okazuje się jednak, że spora grupa kierowców jeździ na oponach zimowych również latem. Szczególnie jeśli opony mają już kilka lat i w najbliższym czasie będzie konieczna ich wymiana na nowe. Kierowcy chcą je po prostu „zajeździć” do końca, aby przed kolejną zimą kupić nowe.

Takie postępowanie jest oczywistym błędem. Opony zimowe zostały zaprojektowane z myślą o pracy w zupełnie innych warunkach, aniżeli modele letnie. Mieszanka gumy zawiera większą ilość krzemionki, dzięki czemu jest bardziej miękka. To pozwala oponie zachować optymalną przyczepność w niskich temperaturach. A co się stanie, jeśli zaczniesz ją użytkować latem? Można powiedzieć, że będzie się niemal rozpływać na asfalcie. To szybko pogorszy jej właściwości trakcyjne, a ponadto spowoduje dużo szybsze zużycie bieżnika. W konsekwencji opona zimowa przestanie się prawidłowo zachowywać również w warunkach zimowych.

Dlaczego kierowcy jeżdżą latem na oponach zimowych?

Skoro wiemy już, dlaczego nie powinno się jeździć latem na oponach zimowych, to czas teraz zastanowić się chwilę nad powodami, dla których kierowcy postępują w ten sposób. A jest ich tak naprawdę kilka. Wiele osób myśli, że głębszy bieżnik opony zimowej starczy na dłuższy czas. Dlatego użytkują je przez cały rok. Jest to oczywisty błąd. Faktycznie opony zimowe charakteryzują się głębszym i bardziej złożonym bieżnikiem. Niestety mieszanka gumy, z jakiej są wykonane, nie jest przystosowana do pracy w wysokich temperaturach. Jazda latem na oponach zimowych sprawia, że zużywają się one w bardzo szybkim tempie. W tym przypadku rzeczywiście chytry traci dwa razy.

Część osób uważa, że skoro opony zimowe są przystosowane do jazdy w trudniejszych warunkach, to bez problemu poradzą sobie również podczas lepszej pogody, która dominuje w miesiącach letnich. Niestety opona zmowa w warunkach innych od zimowych traci swoje parametry. Możesz to łatwo zauważyć, obserwując testy opon całorocznych. Część z nich ma lepsze wyniki podczas testów w warunkach zimowych, aniżeli latem.

Ostatnim powodem, dla którego kierowcy nie wymieniają opon, jest oszczędność. Cena jednego kompletu jest przecież niższa od ceny dwóch kompletów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ten jeden komplet, użytkowany przez cały rok, będzie zużywał się dużo szybciej.

Zakup nowych opon nie musi być wcale dużym wydatkiem. Dlatego powinieneś odwiedzić sklep TireExpert, gdzie znajdziesz na przykład tanie opony zimowe Nokian R15. Regularna wymiana opon na takie, które są dostosowane do panujących warunków atmosferycznych, zapewni Ci komfort jazdy i bezpieczeństwo. A to powinno być dla Ciebie jako kierowcy najwyższym priorytetem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here