Opony wielosezonowe

Rodzaj ogumienia definiuje zachowanie pojazdu w określonych warunkach drogowych. Opony zimowe sprawdzą się na śniegu, ale będą zawodne na rozgrzanym asfalcie i vice versa – letnie ogumienie poradzi sobie na gorącej szosie, ale na śniegu wręcz stwarza niebezpieczeństwo. W ostatnim czasie rośnie popularność modeli wielosezonowych – łączących cechy obydwu rodzajów ogumienia sezonowego. Wysokiej jakości opony całoroczne pozwolą zatem na bezpieczną jazdę przez cały rok. W jakich przypadkach warto rozważyć to rozwiązanie?

ABC opon wielosezonowych

Opony wielosezonowe nie są tak popularne jak letnie czy zimowe modele, jednakże z roku na rok grono ich zwolenników coraz bardziej się poszerza. Przedstawiany typ ogumienia łączy w sobie cechy, które umożliwiają bezpieczną jazdę zarówno w lecie, jak i w zimowe dni. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność sezonowego zmieniania opon oraz koszty związane z zakupem i przechowywaniem dodatkowego kompletu.

Wybór opon wielosezonowych nie jest łatwym zadaniem. Przed zakupem warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami, testami i przeznaczeniem konkretnych modeli. Przykładowo chcąc zakupić opony do Forda Focusa, należy dobrać rozmiar ogumienia zgodny z zaleceniami producenta pojazdu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że opona nie będzie ocierać o wnętrze nadkola i zaoferuje bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Znając właściwy rozmiar można rozpocząć wybór konkretnego modelu, który jest oferowany w wymiarach pasujących do samochodu. Pozwoli to zaoszczędzić czas na porównywanie modeli opon całorocznych, które mogą nie być dostępne w danym rozmiarze.

Opony całoroczne – czy warto w nie zainwestować?

Wzrost zainteresowania oponami całorocznymi związany jest z coraz łagodniejszymi zimami w Polsce. Bywają sezony, w których zmiana ogumienia na zimowe tak naprawdę ma sens tylko przez kilka dni w roku. Z tego względu zakup dwóch osobnych kompletów zupełnie się nie opłaca i zdecydowanie warto postawić na opony całoroczne. Jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i pozbycie się problemów związanych z wymianą i przechowywaniem. Ten typ ogumienia to kompromis pomiędzy letnimi i zimowymi modelami, który łączy ich najważniejsze cechy. Opony wielosezonowe charakteryzują się więc ogromną uniwersalnością i niezawodnością podczas jazdy w umiarkowanych warunkach atmosferycznych.

Inwestycja w sprawdzone modele ogumienia całorocznego jest niezwykle opłacalna. Liczne testy, które przeprowadzane są przez specjalistów niejednokrotnie wykazały, że współczesne opony wielosezonowe mogą pochwalić się świetnymi parametrami, które dodatkowo z roku na rok ulegają poprawie. Ciągły rozwój technologii związanych z wulkanizacją sprawia, że obecnie wytwarzane opony są wytrzymałe i niezawodne oraz niezwykle elastyczne pod kątem dostosowania się do zmiennych warunków atmosferycznych.

opony wielosezonowe

Czy opony wielosezonowe są dobre?

Choć grono zwolenników opon wielosezonowych stale się poszerza, nie brakuje także oponentów, którzy sceptycznie podchodzą do takiego rozwiązania. Związane jest to z tym, iż w przeszłości ogumienie, które było przygotowane z myślą o szerokim zastosowaniu i eksploatacji w różnych warunkach, koniec końców niezbyt dobrze się sprawdzało i nie zapewniało dostatecznego bezpieczeństwa oraz komfortu. Z tego względu część osób zastanawia się, czy warto kupić opony wielosezonowe. Obecnie wykorzystywana technologia znacznie odbiega od tej stosowanej kilka czy kilkanaście lat temu. Żaden kierowca nie powinien mieć więc obaw co do jakości i wytrzymałości aktualnie produkowanych opon całorocznych.

Kluczem do zadowolenia i bezpieczeństwa kierowcy wybierającego ogumienie wielosezonowe jest zapoznanie się z jego parametrami. Dobre zbilansowanie opon pod kątem różnych warunków atmosferycznych to ogromne wyzwanie dla producentów, dlatego też niektóre modele będą lepiej sprawdzać się na zaśnieżonych nawierzchniach, z kolei inne na suchym asfalcie. Przed wyborem opon do samochodu warto więc zastanowić się nad docelowym przeznaczeniem, warunkami najczęstszej eksploatacji oraz swoją techniką jazdy. Dobrze jest także przeanalizować opinie innych kierowców, którzy bardzo często wymieniają się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Wybór opon wielosezonowych powinien być dobrze przemyślany, a przede wszystkim uzależniony od modelu pojazdu oraz indywidualnych wymagań. Ponadto dobrze jest wybierać produkty markowych firm, które charakteryzują się wysoką jakością. Tylko dzięki takiemu podejściu będzie można w pełni cieszyć się z udanej inwestycji oraz bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy.

Opony całoroczne – dla kogo będą najlepsze?

Wybór ogumienia wielosezonowego będzie strzałem w dziesiątkę dla kierowców okazjonalnych, którzy bardzo często zmuszeni są do wymiany opon tylko ze względu na ich wiek, a nie zużycie bieżnika. W takim przypadku świetnie sprawdzą się opony wielosezonowe, które zużywają się dwa razy szybciej niż letnie czy zimowe modele. Osoby, które sporadycznie siadają za kółko, będą mogły na tym naprawdę sporo zaoszczędzić. To samo tyczy się kierowców, którzy z samochodu korzystają najczęściej w okresie letnim.

Opony całoroczne bardzo chętnie wybierane są przez kierowców poruszających się głównie w miastach. W ich obrębie ulice są na bieżąco odśnieżane, co przekłada się na dobre warunki drogowe niemalże przez cały rok. Z letnich czy zimowych modeli nie powinny jednak rezygnować osoby mieszkające na obrzeżach, w górach czy małych miejscowościach, gdzie drogi nie są regularnie odśnieżane.

Opony wielosezonowe polecane są także dla kierowców, którzy nie posiadają miejsca na przechowywanie dodatkowego kompletu, który zajmuje całkiem sporo przestrzeni. Montaż opon całorocznych rozwiązuje ten problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here