felgi stalowe

Jeszcze do niedawna większość samochodów osobowych wyposażona była w tanie felgi stalowe. Współcześnie zdecydowanie częściej stosuje się droższe, ale znacznie atrakcyjniej prezentujące się ich aluminiowe odpowiedniki, które są również lżejsze i twardsze, a więc przynajmniej w teorii bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. W wielu przypadkach stosowanie stalowych obręczy wciąż jest jednak opłacalne. Kiedy zatem warto po nie sięgnąć?

Łatwość naprawy

Największą przewagą felg stalowych nad ich aluminiowymi odpowiednikami jest ich znacznie większa elastyczność. W przypadku zgięcia rantu stalowej obręczy jej naprawa zajmuje niewiele czasu i przy odrobinie wprawy można wykonać ją we własnym zakresie. Wystarczy ciężki młotek i kilka celnych uderzeń. Naprawa felg aluminiowych jest znacznie trudniejsza i droższa. Poza tym, nawet gdy nie możemy naprawić zgiętej obręczy stalowej (uszkodzenia są zbyt duże), jej strata nie jest bolesna. Nowe felgi stalowe kosztują grosze, zwłaszcza jeśli ich cenę zastawimy z cenami designerskich obręczy aluminiowych. Dodatkowo wymiana jednej obręczy w przypadku modeli stalowych nie pociąga za sobą konieczności wymiany pozostałych – wystarczy założyć takie same plastikowe kołpaki (koszt to zaledwie kilkanaście złotych) i wszystkie koła będą wyglądały identycznie. Jeśli zatem nie lubisz przepłacać, a przy tym często jeździsz po drogach pełnych dziur, gdzie o uszkodzenie felgi nietrudno, zakup kompletu stalowych obręczy jest najlepszym wyborem.

Obręcze stalowe na zimę

Jeżeli nie chcesz mnożyć kosztów związanych z sezonową wymianą opon, inwestycja w opony z felgami stalowymi jest niezwykle ciekawą, wartą rozważenia opcją. Dysponując zestawem zimowych opon na felgach, nie musisz odwiedzać zakładu wulkanizacyjnego, by zmienić samochodowe ogumienie. Samodzielna wymiana kół zajmuje niewiele czasu, a w skali roku pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Poza tym taką zmianę można wykonać w dowolnym momencie, bez konieczności umawiania się na wizytę w warsztacie. Zastąpienie eleganckich felg aluminiowych przez felgi stalowe na zimę ma również wymiar praktyczny. Zimą łatwiej o uszkodzenie obręczy, w związku z czym stosowanie ich tańszych wersji, zwyczajnie się opłaca.

Tanie i proste w naprawie felgi stalowe to dobry wybór dla osób oszczędnych, jeżdżących po drogach pełnych wybojów, a także dla osób planujących zakup drugiego kompletu kół na zimę. Oczywiście nic nie zastąpi elegancji designerskich obręczy aluminiowych, ale po zastosowaniu dobrej jakości kołpaków, nawet mocno zniszczone obręcze ze stali nie będą w negatywny sposób odbijały się na wyglądzie auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here