Kable ethernetowe

Przewody ethernetowe służą do komunikacji różnych urządzeń z wykorzystaniem języka sieciowego. Znajdują zastosowanie w różnych miejscach – przemyśle, codziennym funkcjonowaniu wielu firm i biur, a także w prywatnym użytku niespecjalistycznych odbiorców. Poniżej przyglądamy się z bliska tematyce przewodów ethernet oraz podpowiadamy – jakie ich rodzaje znajdziesz na sklepowych półkach, jakimi cechami różnią się dostępne kable oraz jaki typ ich typ warto wybrać, by zakup okazał się udany. 

Kable sieciowe ethernet – dla sprawnej i bezproblemowej komunikacji 

Ethernet jest rozwiązaniem sieciowym umożliwiającym wzajemną komunikację różnych urządzeń, przy wykorzystaniu tego samego języka sieciowego (protokołu). W ten sposób, urządzenia korzystające na co dzień z internetu – jak komputery, laptopy, smartfony, tablety, notebooki – mogą łączyć się z innymi urządzeniami. Na przykład – drukarkami, urządzeniami RTV lub AGD, a także konsolami do gier. Będziesz mógł sterować ich pracą, korzystać z ich usług bez żadnych przeszkód. By ich wspólna komunikacja była możliwa, konieczne jest dysponowanie właśnie kablem ethernet. 

Przewody ethernet sprawdzają się w niektórych sytuacjach o wiele lepiej niż rozwiązanie Wi-Fi. Choć konieczne będzie podłączanie poszczególnych urządzeń do kabla, to jednak w ten sposób uzyskujesz bardziej stabilne i szybkie połączenie. Awarie, potencjalne zaburzenia pracy lub przesyłu danych, typowe dla rozwiązań Wi-Fi, nie będą Ci zagrażać w przypadku korzystania z przewodu ethernet. 

Rodzaje dostępnych kabli ethernet 

Kable ethernetowe są wybierane przede wszystkim przez graczy oraz osoby aktywnie streamujące w sieci. Dzięki ich wykorzystaniu łącze jest bardziej stabilne i mniej narażone na zerwanie. Kable ethernet są także stosowane przez studentów oraz osoby pracujące i uczące się zdalnie. 

Dostępne kable sieciowe mogą różnić się między innymi typem obecnej w nich końcówki. Najczęściej stosowane to kable z końcówką A oraz B. Pierwsze z nich, zawierają przewody ułożone w określonej kolejności: od biało-zielonego po brązowy. W kablach z końcówką B kolejność jest inna i zaczyna się od biało-pomarańczowego, a kończy na brązowym. 

Ważny jest także poziom ekranowania – czyli odporności na potencjalne zakłócenia w emisji sygnału. Wyróżnia się pod tym względem najbardziej wytrzymałe przewody SFTP oraz STP, dedykowane do zastosowania w przemyśle. Przewody FTP są natomiast stosowane w wielkopowierzchniowych firmach – biurach i korporacjach. Ostatnią kategorię tworzą przewody UTP, dedykowane do zastosowania w warunkach domowych. Tego typu kable ethernetowe (skrętki) są najczęściej wybierane i cieszą się dużym wzięciem wśród prywatnych odbiorców.

Ponadto, przewody ethernet mogą różnić się średnicą, częstotliwością pracy oraz maksymalną prędkością przesyłu danych. Rozmaite ich odmiany znajdziesz między innymi w ofercie sklepu internetowego SpecKable. Znajdują się w niej zarówno przewody o zastosowaniu przemysłowym – dedykowane dla firm budowlanych i konstrukcyjnych – jak i przewody przeznaczone do wykorzystania domowego, przez prywatnych odbiorców-amatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here