auto detailing

Większość właścicieli samochodów próbuje utrzymać je w nieskazitelnym stanie. Przykładają oni wielką wagę do czystej karoserii, nawoskowanego podwozia, lśniącego wnętrza, w myśl zasady, że dobrze utrzymane auto odwdzięczy się w dwójnasób kierowcy osiągami i długowiecznością. Jednak standardowe sposoby pielęgnacji karoserii nie zawsze są wystarczające, by osiągnąć cel pięknego wyglądu pojazdu w długim czasie, dlatego pojawiła się nowa usługa wśród usług związanych z motoryzacją, czyli auto detailing.

Auto detailing od podstaw – na czym to polega?

Auto detailing to usługa polegająca na kompleksowym czyszczeniu, myciu, polerowaniu i konserwacji każdego elementu pojazdu: nadwozia, podwozia oraz najdrobniejszego nawet detalu. Czynności pielęgnacyjne samochodu różnią się od klasycznej usługi przede wszystkim zastosowaniem nowoczesnych, wyszukanych i luksusowych środków przeznaczonych do kosmetyki samochodowej. W trakcie konserwacji pojazdu stosuje się również odmienne techniki i materiały podtrzymujące efekt pracy ekipy auto detailingu. 

Usługa auto detailingu dzieli się na dwa podstawowe etapy. Pierwszy z nich obejmuje kompleksową pielęgnację i zabezpieczenie wnętrza samochodu, natomiast drugi etap obejmuje zabiegi związane z pielęgnacją elementów zewnętrznych: karoserii, reflektorów, szyb, kołpaków, felg, części chromowanych czy progów.

W każdym z etapów auto detailingu występują określone logistyką czynności. Jest to precyzyjne czyszczenie za pomocą dokładnie dobranych składem środków chemicznych. Następną czynnością jest ręczne i maszynowe polerowanie, które dobiera się adekwatnie do rodzaju powierzchni wymagającej wygładzenia i połysku. Na koniec wszystkie te czynności wieńczy woskowanie, aplikowanie mleczka oraz past wspomagających polerowanie i przedłużających efekt błysku. 

Celem wszystkich tych czynności wchodzących w skład auto detailingu jest przywrócenie samochodowi wyglądu fabrycznego czy też salonowego. Ma on wyglądać dokładnie tak jak jawił się kupującemu w pierwszych godzinach po zakupie. 

Auto detailing nowego samochodu – czy warto?

Mogłoby się wydawać, że usługa auto detailingu skierowana jest do właścicieli pojazdów używanych, tych którzy pragną, by ich samochód wyglądał jak nowy. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ usługa ta, w nieco zmienionej formie, równie intensywnie skierowana jest to właścicieli nowych pojazdów. Ograniczenie usługi polega przede wszystkim na ujęciu z niej etapu czyszczenia i polerowania karoserii, ale już pozostałe czynności pełnią ważną rolę pielęgnacyjną. 

Aby samochód jak najdłużej zachował swoją aurę nowego pojazdu warto zastosować środki konserwujące powłokę lakierniczą. Może to być wosk, mleczka czy pasty przeznaczone do tego celu. Nawet szyby warto pokryć niewidzialną powłoką, zapobiegającą powstawaniu na niej zacieków. 

Drobne detale plastikowe warto zakonserwować specjalnymi preparatami, które wzmacniają i utrwalają ich kolor oraz tworzą idealnie gładką powierzchnię. Felgi i kołpaki natomiast konserwuje się preparatami chroniącymi przed naciekami, zarysowaniami i zanieczyszczeniami. 

Zatem nawet zupełnie nowe auto warto poddać auto detailingowi i cieszyć się z utrzymania nienagannego wyglądu samochodu. 

Środki do detailingu auta – co Ci będzie potrzebne?

Decydując się na auto detailing można postępować na dwa sposoby, oddać auto do studia specjalizującego się w tej usłudze lub pokusić się o samodzielne wykonanie wszystkich potrzebnych czynności. W sklepach dystrybuujących preparaty do pielęgnacji samochodów można nabyć zestawy gotowych produktów do tego celu, można również samodzielnie je skompletować. 

Mycie pojazdu wymaga piany aktywnej, szamponu, produktów do mycia i konserwacji felg, dressingu do opon oraz płynnego wosku. Oprócz produktów chemicznych do realizacji wszystkich etapów potrzebne są akcesoria w postaci dwóch wiader, rękawic do mycia, kompletu mikrofibr oraz pędzelków. Odrębnie warto zaopatrzyć się w produkty do pielęgnacji lakieru i kół samochodowych. 

Pielęgnacji, w równym stopniu jak części metalowe i plastikowe na zewnątrz, wymaga wnętrze pojazdu. Tutaj warto przygotować sobie preparaty do czyszczenia deski rozdzielczej i pozostałych elementów plastikowych dostępne w https://sklep.motogo.pl/auto-detailing. Jeżeli tapicerka wymaga wyczyszczenia, dostępne są preparaty w piankach, które skutecznie usuną wszystkie plamy. Skórzaną tapicerkę natomiast warto zakonserwować produktami do pielęgnacji skór. 

Gdy lakier samochodu posiada już drobne uszkodzenia, samodzielnie można go wypolerować, ale do tej czynności trzeba zaopatrzyć się już w maszynę polerską, pasty do polerowania oraz zestaw padów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here