Zapewne wiele osób stanie w tym roku przed wyzwaniem jakim jest wymiana lub zakup samochodu osobowego. Dla jednych może być to konieczność związana z stopniem zużycia poprzedniego środka transportu, zmianą miejsca zamieszkania czy powiększeniem się rodziny, dla innych zaś pasja i czysta przyjemność posiadania nowego samochodu. Niezależnie od tego do której z grup się należy, przed dokonaniem wyboru trzeba odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań, które pozwolą na dobranie odpowiedniej oferty, zgodnej z naszymi oczekiwaniami i możliwościami.
Po pierwsze, odpowiadamy sobie na podstawowe pytania, czyli kto i w jakim celu będzie używał samochodu. Jak powszechnie wiadomo rodziny z dziećmi mają pod tym względem inne potrzeby niż single, pary bezdzietne lub osoby starsze czy niepełnosprawne. Ważna jest ilość osób i to czy wśród pasażerów będą małe dzieci, które podróżują nierozłącznie w towarzystwie swoich wózków i fotelików – w takim wypadku potrzebujemy pięciodrzwiowego samochodu z dużym bagażnikiem
. Inne są też wymagania osób poruszających się na co dzień po mieście, a inne osób jeżdżących po bardziej wymagających terenach, na przykład drogach leśnych. Można to oczywiście wypośrodkować i zdecydować się na typ samochodu, który łączy w sobie cechy pojazdu osobowego i terenowego, co jest ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem.
Na pytanie czy i jakiego suva kupić, każdy powinien odpowiedzieć indywidualnie
Są to bowiem samochody bardzo bezpieczne, dobrze radzące sobie na różnych nawierzchniach i w trudnych warunkach atmosferycznych, ale jednocześnie wymagają wprawy w prowadzeniu i są nieco droższe niż zwykłe samochody osobowe.
I tu przechodzimy do punktu drugiego czyli finansów. Dla niektórych kupujących jest to najważniejszy czynnik jaki decyduje o kupnie samochodu i są nawet w stanie zrezygnować z części wymagań na rzecz niższych kosztów. Najlepszego i najszybszego rozeznania co do cen wybranych przez nas marek i modeli, dokonamy w internecie. Oczywiście, możemy szukać ogłoszeń w gazetach czy popularnej kiedyś telegazecie, ale strony www oferują zdecydowanie większe możliwości i są bardziej przejrzyste. W przypadku chęci zakupu nowego samochodu powinniśmy odwiedzić salon dealera lub jego stronę internetową, natomiast jeśli decydujemy się na auto używane, bardzo pomocne będą porównywarki ofert.
Umożliwiają one sortowanie propozycji ze względu szereg parametrów: cenę, markę, model, rocznik, przebieg, napęd, pojemność silnika, a także kolor, właściwości tapicerki czy posiadanie klimatyzacji i wiele innych. Wystarczy wyszukać interesujące nas oferty i umawiać się na jazdy próbne, w takich serwisach ogłaszają się zarówno osoby prywatne jak i komisy samochodowe. Jeśli nie posiadamy wystarczających środków finansowych na zakup pojazdu, czasami warto zastanowić się nad kredytem na ten cel. Wiele banków i firm pożyczkowych posiada oferty specjalne na takie okazje.
Ważną dla większości z nas pobudką do kupna auta jest jego wygląd, ale tutaj każdy ma swoje własne spojrzenie, a wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór samochodu, może być jego marka. Rzutować na to mogą nasze poprzednie doświadczenia z daną firmą lub opinie rodziny i znajomych. Często zdarza się tak, że jeśli byliśmy zadowoleni z poprzedniego samochodu marki X, wybieramy ją znowu.
Często stawiamy sobie pytania o bezpieczeństwo samochodów, którymi poruszamy się razem z bliskimi nam osobami. Informacji na ten temat również powinniśmy szukać w internecie lub w czasopismach motoryzacyjnych, które często zamieszczają na swoich łamach relację z testów bezpieczeństwa pojazdów. Pomijamy tu tak oczywiste sprawy jak techniczna sprawność samochodu, która jest warunkiem niezbędnym do zapewnienia bezpiecznej jazdy.
Współcześnie panuje moda na „bycie eko”, więc dla wielu z nas ważne może być to czy samochód wpasuje się w ten nurt i będzie odznaczał się odpowiednim zużyciem paliwa i emisją dwutlenku węgla.
Na zakup odpowiedniego dla nas samochodu składa się wiele czynników i warto poświęcić, nawet sporą ilość czasu, by dokonać właściwego wyboru.