jaki samochód do 15 tys

Własny samochód to coś, o czym marzy każdy prawdziwy mężczyzna. Jest to często zwykła zachcianka i chęć zaimponowania znajomym z pracy czy sąsiadom z osiedla, ale bardzo często zakup nowego lub używanego samochodu jest również naszą prywatną inwestycją w przyszłość.

W końcu żyjemy w czasach, w których bez samochodu często nie da się żyć. Jeżeli mieszkamy w dużej metropolii takiej jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk, to problem nie jest jeszcze tak duży, ponieważ duże miasta cechuje bardzo dobra (z paroma niechlubnymi wyjątkami) komunikacja miejska, dzięki której nawet bez samochodu jesteśmy w stanie poruszać się po mieście i z miasta w bardzo płynny i komfortowy sposób przez niemal całą dobę, nawet w godzinach nocnych. Jeżeli jednak przyszło nam mieszkać na wsi czy nawet w mniejszym mieście, to nasza sytuacja od razu ulega całkowitej zmianie. Tutaj autobusów albo nie będzie, albo będą, ale tak rzadko, że nie będziemy w stanie oprzeć o nie swojej pracy czy życia. Dlatego prędzej czy później będziemy zmuszeni do zakupu naszego pierwszego samochodu.

Pierwszy samochód brzmi pięknie, ale musimy wiedzieć, że jeżeli prawdopodobnie nasze pierwsze auto zakupimy w bardzo młodym wieku, to nie będziemy też dysponować zbyt dużą sumą pieniędzy. Może to być 10, 15 czy też 20 tysięcy złotych, ale rzadko więcej. W takim razie, jaki samochód do 15 tys. czy też 20 tys. powinniśmy kupić?

Jeżeli wiemy już jakim budżetem dysponujemy (maksymalnie 20 tysięcy złotych) to wiemy już od czego zacząć. Pierwszą decyzją przy poszukiwaniach swojego nowego samochodu jest decyzja o tym czy chcemy samochód nowy czy używany. W naszym przypadku sprawa jest jasna – za 20 tysięcy złotych jedynym samochodem, na jaki możemy sobie pozwolić, to samochód używany. Ale spokojnie – wcale nie oznacza to, że musimy kupować auto, które będzie brzydkim wrakiem do którego będziemy codziennie wsiadać ze łzami w oczach. Nic bardziej mylnego. Jeżeli tylko będziemy zaparci i asertywni i poświęcimy trochę czasu na poszukiwania, to uda nam się znaleźć naprawdę porządny używany samochód nawet za te 20 tysięcy złotych.

W przypadku samochodów używanych musimy uważać na kilka czynników, które często są zagrożeniem przy używanych autach. Pierwszym z nich jest poprzedni właściciel. Jeżeli był to porywczy mężczyzna lub ktoś kto dużo pracował lub podróżował, to jest to dla nas już lampka zapalna dla myśli, że samochód może być bardzo zużyty i mieć duży przebieg. Najlepszy będzie samochód od osoby starszej – mamy wtedy bardzo dużą pewność, że auto nie było bardzo intensywnie eksploatowane plus dodatkowo pewnie poprzedni właściciel bardzo o swój samochód dbał. Posiadanie garażu przez poprzedniego właściciela też jest ważnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę.

Przy zakupie używanego samochodu musimy mieć też świadomość, że zawsze będzie istniało niewielkie ryzyko, że zakupiony samochód będzie posiadał jakieś ukryte wady o których sprzedający nie poinformuje nas w ogłoszeniu sprzedaży. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie używanego samochodu, musimy bardzo dokładnie sprawdzić jego wnętrze, najlepiej w obecności specjalisty lub mechanika.

Używane auto będzie też oznaczało większe ryzyko potencjalnych awarii w kolejnych latach po zakupie i to nawet jeżeli w dniu zakupu wydawało się jak nowe. Po prostu używane 5-10, czy czasem nawet 15 letnie samochody zużywają się w naturalny sposób i nic na to nie poradzimy.

Używane samochody mają też swoje zalety. Przede wszystkim są zazwyczaj lepiej wyposażone w środku niż nowe samochody z najniższej półki cenowej (35-45 tysięcy złotych), które nawet mimo, że należą do niskiej półki cenowej, nadal mają gorsze wyposażenie i osiągi niż używany samochód, który jesteśmy w stanie zakupić za 20 tysięcy złotych. Dodatkowym atutem używanego auto będzie też fakt, że jego wartość po zakupie będzie o wiele wolniej spadać niż w przypadku nowego samochodu, który już po wyjechaniu 100 metrów z salonu tanieje o kilka tysięcy złotych, a następnie w ciągu kolejnych 2-3 lat o kolejne kilkanaście tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here