świadek wypadku

W razie wypadku nawet najbardziej opanowana osoba może stracić głowę. Warto wcześniej poznać zasady postępowania w takiej sytuacji, by dzięki temu przeprowadzić wszystkie działania w jak najbezpieczniejszy i jak najbardziej rozsądny sposób.

Po kolizji należy zachować się inaczej niż po wypadku. Dlaczego tak jest i czym różnią się te zdarzenia? Dokładne rozróżnienie tych zdarzeń drogowych znajdziesz w tym artykule https://ranking-assistance.pl/wypadek-kolizja-katastrofa/ o wypadku, kolizji i katastrofie. W tym miejscu wyjaśnijmy tylko, co różni kolizję od wypadku. Otóż pierwsze z tych zdarzeń kończy się tylko uszkodzeniem mienia, a drugie z nich odnosi się do sytuacji, gdy ucierpią jakieś osoby i dojdzie do ich uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci.

Co powinieneś zrobić, gdy doszło do wypadku?

Wyobraź sobie, że jadąc samochodem, zauważyłeś, że doszło do wypadku. Kierowcy ani pasażerowie nie wysiadają z uszkodzonych pojazdów. Widzisz, że nikt nie próbuje im pomóc i prawdopodobnie nikt jeszcze nie skontaktował się ze służbami pomocniczymi. Co powinieneś zrobić?

Zatrzymaj się i zabezpiecz miejsce zdarzenia

Zatrzymaj swój samochód w miejscu, w którym nie będzie stwarzał zagrożenia. Włącz światła awaryjne, zaciągnij ręczny hamulec i opuść swój pojazd. Jeśli masz odblaskową kamizelkę, załóż ją, by być lepiej widocznym na drodze. Pamiętaj o ustawieniu trójkąta ostrzegawczego. W jakiej odległości od uszkodzonego pojazdu należy go umieścić?

  • Na autostradzie lub drodze ekspresowej — 100 m,
  • na obszarze niezabudowanym — 30-50 m,
  • na obszarze zabudowanym — do 1 m za pojazdem.

Skontaktuj się ze służbami pomocniczymi

Numery telefonu do poszczególnych służb pomocniczych to:

  • 112 — wspólny numer alarmowy dla różnych służb,
  • 999 — pogotowie ratunkowe,
  • 998 — straż pożarna,
  • 997 — policja.

Zawsze w sytuacji, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu jednego z uczestników zdarzenia, należy zawiadomić o tym policję. Spowodowanie wypadku drogowego jest przestępstwem, dlatego na miejsce zdarzenia musi przyjechać policja. Z tego samego powodu nie można przestawiać pojazdów, które wzięły udział w wypadku. Organy ścigania muszą mieć możliwość obejrzenia miejsca zdarzenia drogowego.

Przekaż ważne informacje służbom pomocniczym

Na początku połączenia należy udzielić najważniejszej informacji, czyli tego, gdzie doszło do zdarzenia. Miejsce wypadku można określić patrząc na numer słupka kilometrowego na trasie poza terenem zabudowanym lub na nazwę ulicy oraz oczywiście na dane z urządzenia GPS.

Następnie trzeba podać swoje imię i nazwisko oraz numer kontaktowy, ocenić liczbę i stan poszkodowanych i krótko go opisać. Jeżeli dyspozytorzy udzielą jakiś porad, należy ich wysłuchać. Można poprosić ich o udzielenie instrukcji dalszego postępowania.

Podejdź do poszkodowanych i spróbuj udzielić pomocy

Jeżeli widzisz, że w pobliżu uszkodzonych pojazdów nie grozi Ci niebezpieczeństwo, spróbuj udzielić pomocy poszkodowanym. Weź ze sobą apteczkę, jeśli ją masz, oraz gaśnicę.

Poszkodowani mogą potrzebować, abyś przykrył ich folią termiczną albo opatrzył ich rany. Jeżeli zajdzie konieczność pomocy poszkodowanym, załóż jednorazowe rękawiczki, o ile je posiadasz.

Gdy zauważysz, że poszkodowany nie oddycha i nie ma pulsu, wyciągnij go z pojazdu. Możesz zrobić to z wykorzystaniem ograniczającego ryzyko pogłębienia uszkodzeń kręgosłupa chwytu Rauteka, którego opis znajdziesz w wyżej wspomnianym artykule o kolizji, wypadku i katastrofie. Po wyciągnięciu poszkodowanego z samochodu przystąp do wykonywania resuscytacji.

Jeżeli poszkodowani są przytomni, warto z nimi porozmawiać chociażby po to, żeby zapobiec pogłębianiu się wstrząsu, który odczuwają.

Dlaczego świadek wypadku powinien pomóc poszkodowanym?

Mimo że nie każdy zna na pamięć procedury pierwszej pomocy, każdy jest zobligowany do podjęcia próby jej udzielenia. Za nieudzielenie pomocy w zagrożeniu utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu świadkowi wypadku grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jedynym, co zwalnia go z tego obowiązku, jest bezpośrednie niebezpieczeństwo, które może mu grozić na miejscu zdarzenia.

Co warto zrobić przed wyjazdem, żeby lepiej sobie poradzić w razie wypadku?

Każdy kierowca powinien posiadać w samochodzie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Te dwa przedmioty są obowiązkowe. Oprócz nich warto wyposażyć się m.in. w apteczkę i kamizelkę odblaskową.

Jako właściciel pojazdu możesz zadbać o to, by w razie wypadku, który przydarzy się Tobie, móc liczyć na pomoc — i to nie tylko pomoc świadków zdarzenia. Po wypadku, kolizji lub awarii mogą przydać się usługi z pakietu assistance. Informacje o przydatnych ubezpieczeniach assistance znajdziesz na stronie https://ranking-assistance.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here