Prowadzenie pojazdów jednośladowych na ogół wymaga posiadania prawa jazdy kategorii A. Jednak skutery oraz inne środki transportu o relatywnie niskiej mocy silnika mogą być z powodzeniem użytkowane przez osoby pełnoletnie bez konieczności posiadania stosownego dokumentu. Wówczas niezbędne jest legitymowanie się jedynie dowodem osobistym.
Wskazuje się, że takie udogodnienie znacząco upraszcza przemieszczanie się z miejsca na miejsce i sprawia, że skutery są zdecydowanie najbardziej przystępnym rozwiązaniem dla młodych kierowców. Zakup takiego środka transportu jest stosunkowo tani. Z powodzeniem można kupić używany skuter już za kilka tysięcy złotych. Warto jednak odpowiednio wcześnie sprawdzić jego parametry. Może się okazać, że moc jego silnika jest na tyle wysoka, iż niezbędne będzie wyrobienie prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Na ogół jednak nie jest to konieczne, zważywszy na fakt, iż skutery na ogół są przeznaczone do ogólnego użytkowania przez wszystkie osoby pełnoletnie.
Zakup nowego pojazdu wiąże się z jednym zasadniczym pytaniem – ile kosztuje przerejestrowanie skutera?
Nie jest to znaczny wydatek, jednakże w okresie, gdy dana osoba nie posiada zbyt dużej ilości pieniędzy, także ten koszt może wydawać się uciążliwy. Aby przerejestrować pojazd, niezbędna jest wizyta w administracji drogowej właściwego starostwa. Tam konieczne jest wypełnienie odpowiednich dokumentów oraz okazanie urzędnikowi dowodu rejestracyjnego.
Na tej podstawie ustalana jest wysokość należnej opłaty. Wskazuje się, że konieczne jest zwrócenie uwagi na takie parametry jak moc silnika czy rok produkcji danego skutera. Wymiar opłaty nie jest jednak w pełni arbitralny – istnieje maksymalna wysokość kwoty, którą należy uiścić z tego tytułu. Tym samym każdy może być pewien, że za przerejestrowanie pojazdu nie zapłaci więcej niż pięćset złotych. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na termin ustawowy, który obliguje kierowców do dokonania niezbędnych czynności urzędowych w ciągu miesiąca od daty zakupu skutera.
Warto mieć na uwadze, iż kupując pojazd nowy, należy go zarejestrować. W takiej sytuacji procedura ma charakter pierwotny – właściciel skutera jest bowiem jego pierwszym nabywcą. Takie postępowanie jest znacznie krótsze niż przerejestrowanie, bowiem nie jest konieczne usuwanie wpisu o pojeździe z urzędowej ewidencji. W przypadku nabycia wtórnego konieczne jest dokonanie szerszej gammy czynności. Przede wszystkim stan prawny urządzenia używanego nie powinien budzić nawet najmniejszych wątpliwości.
W tym celu warto sprawdzić, czy skuter nie został wpisany do rejestru zastawów. Jeżeli będzie on posiadał wadę prawną, możliwe jest dochodzenie od sprzedawcy roszczeń z tytułu rękojmi. Czas na dokonanie tych czynności jest jednak ograniczony czasowo. W sytuacji, gdy upłynęły dwa lata od dokonania transakcji, konsument nie może korzystać z uprawnień przysługujących mu w ramach rękojmi. Dlatego już po zakupie pojazdu należy przystąpić do realizacji czynności, których celem jest ustalenie stanu prawnego danego pojazdu.
Oczywiście każdy kierowca zobowiązany jest do pokrycia również innych kosztów związanych z zakupem pojazdu. Przede wszystkim w ramach umowy sprzedaży niezbędne jest pokrycie podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość dla pojazdów jednośladowych wynosi obecnie 3%. Duże znaczenie ma fakt, iż możliwe jest wystąpienie do właściwego organu o zaniechanie poboru tej taksy. W takim przypadku konieczne jest jednak wykazanie, iż stan majątkowy nabywcy jest drastycznie słaby. Inaczej wygląda sytuacja wtedy, gdy do nabycia skutera doszło w drodze zamiany.
Wówczas obie strony zobowiązane są do uiszczenia opłaty po połowie. Nie ma tutaj możliwości wystąpienia o zaniechanie poboru należnego budżetowi państwa podatku. Na ogół jednak zamiany mają małą doniosłość praktyczną, bowiem zdecydowanie częściej dochodzi do sprzedaży pojazdów. Konieczne jest, aby w ramach takiej umowy przekazane zostały dokumenty rejestracyjne oraz inne akta, które związane są bezpośrednio z sprzedawanym pojazdem.