Zakup używanego auta to nie lada wyzwanie. Poza walorami estetycznymi, jak np.nieporysowana karoseria czy zadbana tapicerka, istotne jest także zwrócenie uwagi na stan techniczny pojazdu, przebieg oraz aspekty prawne. Warto pamiętać, że w przypadku jazdy samochodem najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego tak istotne jest zweryfikowanie już przed zakupem czy pojazd spełnia wymagane normy oraz czy przedstawiony opis jest zgodny z prawdą.
Jak nie dać się oszukać?
Przeglądając oferty zakupu samochodów używanych, często pojawiają się wątpliwości co do historii wypadków, a nawet legalnego pochodzenia. Dlatego nie powinno się dokonywać oceny samodzielnie. Pod wpływem emocji lub atrakcyjnej oferty dużo łatwiej jest dokonać nieprzemyślanego zakupu. Osoba trzecia jest w stanie spojrzeć na samochód i ofertę obiektywnie, zauważając mankamenty, które wcześniej nie zostały dostrzeżone. Ważne jednak jest, by podczas tego procesu kupującemu towarzyszyła osoba, która posiada odpowiednią wiedzę z tego zakresu, by faktycznie zaoferowała wysokiej jakości pomoc przy zakupie samochodu
Bardzo ważnym aspektem jest dokumentacja. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy zweryfikować dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, w badaniu technicznym, polisą OC. Dla samochodów sprowadzonych zza granicy będzie to także umowa zakupu, ewentualnie faktura VAT, dowody zapłaty obowiązkowych podatków i opłat oraz tłumaczenie uwierzytelnione dokumentów. Ocenę kompletności i legalności dokumentów najlepiej pozostawić specjalistom, podobnie jak i ewentualne wady ukryte. Dlatego też usługą wartą uwagi jest auto-inspekcja.
Jaki jest standardowy zakres inspekcji?
- W wariancie podstawowym należy sprawdzić pochodzenie samochodu poprzez zbadanie legalności i wiarygodności dokumentów. Niestety, nadal zdarzają się historie z kradzionymi samochodami.
- Kolejnym krokiem jest ocena zewnętrzna, która obejmuje elementy lakierowane. Poza rzucającymi się w oczy rysami, zadrapaniami i śladami rdzy, warto użyć miernika lakieru, który wykryje czy elementy nie były naprawiane po wypadku.
- Ocena stanu technicznego. Układ kierowniczy, hamulce, zawieszenie i komory silnika również powinny zostać sprawdzone, podobnie jak elementy w postaci opon, felg, lakieru i szyb i świateł.
- Po otworzeniu maski warto ocenić poziom płynu chłodniczego, hamulcowego oraz oleju.
- Sprawdzenie stanu maski, błotników, drzwi i klapy bagażnika.
- Nie można zapominać o wnętrzu, gdyż to właśnie ono świadczy o zużyciu pojazdu. Warto ocenić czy nie był np. nadmiernie eksploatowany. Sposób funkcjonowania elektroniki i klimatyzacji może wiele powiedzieć o stanie pojazdu. W tym wypadku warto skorzystać z testu diagnostycznego.
Do oceny sporządzonej przez inspekcję, standardowo załącza się zdjęcia samochodu i szczegółowy opis stanu technicznego samochodu, co jest pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie.
Oczywiście zakres usług może być szerszy i np. obejmować diagnostykę komputerową oraz kompleksowe sprawdzenie auta na stacji. Profesjonalne usługi inspekcji samochodowej są świadczone w wielu miastach, w tym celu można np. wybrać pomoc przy zakupie samochodu w Lublinie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: auto-inspekcje.pl