Klimatyzacja samochodowa to bardzo przydatny dodatek. Pozwala pozbyć się gorąca z wnętrza auta, szybko i sprawnie obniżając temperaturę i zapewniając komfort termiczny. Usuwa też wilgoć z kabiny, więc pozbywamy się problemu z osadzającą się na szybach parą wodną. Warto jednak pamiętać, że klimatyzacja samochodowa wymaga pewnej uwagi ze strony kierowcy. Usterki pojawiają się niespodziewanie, ale równie szybko trzeba na nie reagować – tak, by uszkodzeniu nie uległ cały układ.
Słabe chłodzenie lub jego brak
Jednym z niezawodnych objawów usterki klimatyzacji jest znacznie osłabione chłodzenie. Może ono wynikać z kilku powodów:
- Brak czynnika
- Awaria elementu osprzętu
- Niedrożność instalacji
Jak uniknąć tych problemów?
Brak czynnika
Teoretycznie, układ klimatyzacji jest zamknięty i nie ma tu mowy o jakichkolwiek ubytkach. Przy prawidłowej eksploatacji (czyli corocznym serwisowaniu) oraz braku jakichkolwiek nieszczelności, poziom czynnika spada w znaczący sposób dopiero po kilku latach. Może się jednak zdarzyć, że nieszczelności w układzie się pojawiły od ostatniego przeglądu i doszło do wycieku czynnika. W ciągu roku ubywać może nawet do 20%!
Co zrobić gdy stwierdzimy że klimatyzacja przestała chłodzić tak jak wcześniej? Przede wszystkim – należy przestać jej używać i udać się do serwisu. Eksploatacja układu z niskim poziomem czynnika to proszenie się o kłopoty! Usunięcie jednej nieszczelności w serwisie klimatyzacji pewnie kosztować będzie niewiele, natomiast konieczność naprawy kilku elementów, spowodowana używaniem “klimy” w takim stanie, znacznie bardziej wpłynie na budżet.
Awaria osprzętu
Usterki klimatyzacji często wynikają z uszkodzenia różnych elementów osprzętu. Należą do nich:
- Parownik (korozja)
- Sprężarka (zużycie łożysk, zanieczyszczenia)
- Skraplacz/chłodnica (nieszczelność)
- Zawór rozprężny
To elementy, które powinny podlegać regularnej, corocznej kontroli w serwisie klimatyzacji samochodowej.
Nieszczelność lub niedrożność instalacji
Nieszczelność lub niedrożność to kolejne przyczyny nie działania klimatyzacji w samochodzie. Nawet niewielkie szczeliny w układzie powodują wycieki gazu. Regularny serwis polegający na podłączeniu agregatu i tworzeniu próżni pozwala stwierdzić, czy w układzie nie ma jakichś nieszczelności. W takiej sytuacji uzupełnia się również poziom czynnika roboczego do zadanego przez producenta auta.
Usterki klimatyzacji wynikają również z niedrożności instalacji. Jeżeli filtr kabinowy nie był przez kilka lat wymieniany, ewentualnie był nieprawidłowo zamontowany mogło dojść do jego zapchania. Skutkiem tego, klimatyzacja przestaje chłodzić tak intensywnie i wydajnie jak powinna. Dlatego tak ważny jest regularny jej serwis.
Nieprzyjemny zapach z nawiewu
Choć nie jest to objaw zepsutej klimatyzacji, to jednak ma to wpływ na nasze zdrowie. Klimatyzacja samochodowa jest idealnym miejscem dla rozwoju grzybów i bakterii. Przy okazji corocznego serwisu warto wykonać jej dezynfekcję, co pozwoli pozbyć się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Jeżeli tego nie zrobimy, z nawiewów wydobywać się będzie mało przyjemny zapach.
Artykuł powstał dzięki współpracy z https://www.galserwis.pl, oferującemu profesjonalny serwis klimatyzacji w Warszawie