W wielu samochodach osobowych – zwłaszcza tych dedykowanych dla rodzin z dziećmi – zwykłe bagażniki nie są wystarczające. Wówczas, decydujemy się na bagażniki dachowe, które tworzą dodatkową wolną przestrzeń. Możemy umieścić w niej bagaże i inne pakunki, które nie znalazły miejsca ani wewnątrz kabiny, ani w bagażniku tylnym. Jeśli planujesz zakup bagażnika dachowego – poniżej podpowiadamy jak się do tego zabrać oraz jakie belki dachowe należy wybrać.
Bagażnik dachowy – kiedy i czy warto go zastosować?
Bagażniki dachowe, nazywane również bagażnikami bazowymi, to w opinii wielu kierowców niezwykle pomocne rozwiązanie w czasie podróżowania na dłuższy dystans. Wyjazdy z rodziną na wczasy, wyjazdy do dalszych krewnych, podróże zagraniczne – w każdej z nich przyda nam się dodatkowa przestrzeń bagażowa.
Poszczególne dostępne rodzaje bagażników dachowych różnią się rozmaitymi parametrami – takimi jak rozmiar, sposób obsługi, model samochodu, do którego zostały przeznaczone oraz materiał, z którego zostały wykonane. Przystępując do wyboru warto rozważyć różne opcje by odnaleźć tę idealnie pasującą do naszych oczekiwań i preferencji. Zwłaszcza warto upewnić się, czy belki są wykonane z materiałów trwałych, o wysokiej klasie odporności.
Aluminiowy bagażnik dachowy – wybór idealny
Warto rozważyć przede wszystkim zakup bagażników dachowych, w których belki zostały wykonane z aluminium. Ten niezwykle wytrzymały i lekki materiał idealnie sprawdza się w tej roli. Belki takie nadają się do mocowania zarówno rowerów jak i dużego boxa. Ponadto, aluminium jest odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych – takich jak deszcz, śnieg, skrajnie niskie lub wysokie temperatury. Na ich powierzchni nie powstaje rdza, która obniżałaby ich użyteczność. Dodatkową zaletą belek aluminiowych jest zastosowanie specjalnego rodzaju szczeliny o profilu-T, która zapobiega powstawaniu potencjalnych uszkodzeń.
Belki dachowe aluminiowe są również bardzo ciche w czasie jazdy. Jest to możliwe dzięki ich odpowiednio wyprofilowanemu kształtowi, którego aerodynamiczna konstrukcja nie stanowi dla mas powietrza żadnej przeszkody. Nie powodują jego oporu, ani nie przyczyniają się do powstawania dodatkowych hałasów, które zakłócałyby komfort podróży osób przebywających wewnątrz kabiny.
Bagażnik dachowy – kwestie praktyczne
Bagażniki dachowe mogą być bardzo komfortowe w czasie jazdy, niemniej należy zachować wówczas szczególną ostrożność. Oczywiście, należy uwzględnić warunki panujące na drodze, a także prędkość wiatru, ciężar przewożonego bagażu i jego kształt. W wielu krajach obowiązują dodatkowe obostrzenia ograniczające prędkość samochodów z boxami dachowymi – na przykład poruszając się po niemieckich drogach nie powinniśmy poruszać się szybciej niż 130 km. na godzinę.
Poruszając się z ładunkiem na dachu należy unikać gwałtownych ruchów – na przykład zmiany pasa ruchu lub nagłego przyspieszania/zwalniania. Sposób poruszania się po drodze powinien być płynny i umiarkowany.
Ponadto, warto upewnić się, że wybrane przez nas belki będą pasować do naszego modelu samochodu. Wiele spośród dostępnych ma zastosowanie uniwersalne lub pasuje do wielu modeli jednocześnie. Najbezpieczniejszym wyborem są belki z możliwością regulacji położenia ich stopnia.