Alkomat jako pomysł na niebanalny prezent

Alkomat jest nowoczesnym urządzeniem elektronicznym, które wykrywa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Najczęściej używany jest przez policję badającą trzeźwość kierowców. Obecnie coraz popularniejsze stają się podręczne alkomaty osobiste, dzięki którym użytkownik szybko się zorientuje czy może bezpiecznie wsiąść za kierownicę lub może przeprowadzić wyrywkową kontrolę pracowników.

Jak działa alkomat?

Alkomat określa ilość alkoholu we krwi, analizując próbkę powietrza wydmuchiwanego przez badaną osobę. „Sercem”testera jest elektromechaniczny sensor, który określa stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Następnie mikroprocesor przelicza stężenie alkoholu. Alkomaty są skonfigurowane tak, by wynik był podawany w promilach.

Na co zwrócić uwagę wybierając tester trzeźwości?

Pamiętajmy, że w wydychanym powietrzu znajdują się nie tylko opary alkoholu, ale także różne gazy, dlatego bardzo ważne jest, by czujnik określający ilość alkoholu był odpowiednio dobrany. Istotne by inne substancje (np. dym papierosowy czy mentol) miały niewielki wpływ na wynik przeprowadzanego testu. Warto wybrać droższy model alkomatu, by mieć pewność, że otrzymany wynik pomiaru będzie jak najdokładniejszy.

Najbardziej popularne są dwa rodzaje alkomatów:

– Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym – modele tańsze, bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne jak temperatura otoczenia czy stopień naładowania baterii. Wymagają częstszych kalibracji. Czujniki tego typu ulegają zużyciu, nawet jeśli nie są używane, gdyż się utleniają.

Alkomaty elektrochemiczne – droższe, bardziej odporne i wymagające rzadszych kalibracji. Zużywają się tylko w czasie pomiaru.

Wybierając tester trzeźwości, pamiętajmy, by zdecydować się na sprawdzoną markę, która zapewnia gwarancję oraz daje możliwość kalibracji. Kalibracja jest konieczna, by zapewnić prawidłowe działanie urządzenia. Powinna być przeprowadzana, gdy na wyświetlaczu pojawi się taka informacja, po wykonaniu 100 – 1500 pomiarów lub po czasie 6 – 12 miesięcy (to zależnie od modelu, który posiadamy).

Czy alkomat to dobry pomysł na prezent?

Szukając upominku dla bliskich, czasami wpadamy w rutynę i obdarowujemy ich prezentami, które może i są sprawdzone, ale bywają przewidywalne i po prostu nudne. Zdecydujmy się na coś, co będzie zarówno praktyczne, jak i oryginalne. Takie kryteria spełniają alkomaty osobiste.

W dzisiejszych czasach większość z nas ma prawo jazdy i przemieszcza się samochodem. Często uczestniczymy w spotkaniach w gronie przyjaciół czy współpracowników, a na takich imprezach pojawia się też alkohol. Jeśli nie jesteś abstynentem i zdarza Ci się wypić choćby symboliczny kieliszek wina, to pamiętaj, że w żadnym razie nie powinieneś siadać za kierownicą. Już nieduża ilość alkoholu ma niekorzystny wpływ na szybkość reakcji kierowcy, a czasami takie sekundy bywają kluczowe. Nie warto ryzykować. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni czy możemy bezpiecznie prowadzić samochód, po prostu sprawdźmy to. Alkomaty to znakomite prezenty dla odpowiedzialnych kierowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here