Wraz ze wzrostem temperatury powietrza życie wielu żywych stworzeń, w tym owadów, staje się bardziej aktywne. Wielu kierowców musi podjąć wysiłek usunięcia ich szczątków z przedniej szyby i lakieru samochodu. Najtrudniejsze jest usuwanie żywicy, ale z tym też można sobie poradzić. Warto poznać sztuczkę która pozwoli zrobić to wydajnie i uniknąć uszkodzenia lakieru i szyby.
Jak usunąć owady z lakieru i szyb samochodowych?
Wraz z ptasimi odchodami i żywicą z drzew, szczątki owadów są najtrudniejszymi do usunięcia plamami podczas mycia samochodu.
Usuwanie owadów jest trudne z kilku powodów:
- Po pierwsze działają na powierzchnię samochodu. Chociaż są to małe i miękkie korpusy, w rzeczywistości są zatopione w lakierze. Jeśli ktoś jeździ motocyklem w ubraniach z krótkimi rękawami, może poczuć siłę, z jaką owady uderzają w ręce lub szyję.
- Drugim powodem, dla którego są trudne do czyszczenia, jest to, że ich płyny wysychają pod wpływem powietrza i ciepła, co utrudnia ich późniejsze czyszczenie.
- Trzecim powodem jest to, że pozostałości mogą porysować lakier samochodowy, jeśli spróbuje się je usunąć gąbką lub szczotką.
Jak usunąć szczątki owadów z samochodu i przedniej szyby za pomocą improwizowanych środków?
Należy stosować takie metody, aby łatwo usunąć resztki owadów z lakierowanej części i szyb auta oraz uniknąć zarysowania powierzchni maski czy przedniego zderzaka podczas czyszczenia.
- Najłatwiejszym sposobem uniknięcia drobin owadów na przedniej szybie jest napełnienie zbiornika spryskiwacza przedniej szyby przed jazdą i użycie go, gdy tylko owady pojawią się na szybie. Nie trzeba czekać, aż zbyt wiele z nich przyklei się lub wyschną, ponieważ nie będzie można ich wtedy usunąć za pomocą piór wycieraczek.
- Do usuwania resztek owadów z przedniej szyby można użyć aktywnej pianki. Należy spryskać szyby i pozostawić na kilka sekund, a dopiero potem usunąć zabrudzenia z owadów i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym.
- Jeśli nie ma tego produktu pod ręką, najlepiej zwilżając zabrudzenia ciepłą wodą, a następnie spłukać wodą pod wysokim ciśnieniem.
- Aby zapobiec przywieraniu owadów i ułatwić czyszczenie przedniej szyby, zaleca się wstępne potraktowanie jej środkiem hydrofobowym. Folia, którą te produkty tworzą na szkle, zapobiega również nadmiernemu przywieraniu owadów i ułatwia ich późniejsze czyszczenie.
Środek zaradczy, który można zrobić samodzielnie, działa dobrze. Potrzebne będzie mydło w kostce, woda, butelka z rozpylaczem. Konieczne jest zmielenie mydła i rozpuszczenie w wodzie. Gotową mieszankę wlać do butelki z rozpylaczem i spryskać grubą warstwą. Pozostawić do wyschnięcia na 20 minut a następnie wytrzeć.
Jak usunąć żywicę z lakieru?
Jeśli ktoś zauważy, że karoseria samochodu jest poplamiona lepką żywicą, to nie powinien czyścić jej wilgotną szmatką, nie pomoże to usunąć takiej substancji. W każdym razie potrzeba czegoś mocniejszego i bardziej niezawodnego, aby usunąć żywicę z lakieru. Sprawdź porady specjalistów na https://detailingobsessed.pl/
Oto, co trzeba zrobić najpierw, aby szybko i łatwo usunąć lepkie substancje z lakieru samochodu:
- Przygotować środek do dezynfekcji rąk i nałożyć jedną kroplę bezpośrednio na plamę z żywicy. Nie trzeba stosować zbyt dużej ilości środka, aby wyczyścić karoserię z lepkich plam.
- Delikatnie wetrzeć tę kroplę w zanieczyszczone miejsce. Praca polega na delikatnym rozprowadzeniu środka na całej powierzchni plamy z żywicy bez używania dużego nacisku. Taką plamę należy osuszyć ręcznikiem papierowym lub chusteczką higieniczną.
- Po nałożeniu środka dezynfekującego na plamę z żywicy, zacznie ona znikać z lakieru.
- Jeżeli po tej procedurze usuwania żywicy z lakieru pozostaną niewielkie jej resztki, należy zmyć je wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym
- Następnie wystarczy osuszyć czyszczone miejsce.
W rzeczywistości powszechnym mitem jest to, że środek do dezynfekcji rąk może uszkodzić lakier samochodowy. Po pierwsze, przy usuwaniu żywicy z lakieru środkiem do dezynfekcji rąk zanieczyszczenie to bardzo szybko znika (odchodzi). Nie może w żaden sposób uszkodzić lakieru samochodu. Na rynku dostępne są różne środki do usuwania żywicy z lakieru, trzeba jednak zapoznać się dokładnie ich składem, aby nie doprowadzić do uszkodzenia lakieru samochodowego.Takie preparaty rozpuszczają żywicę, zawsze trzeba przestrzegać zaleceń producenta takiego środka.