Usuwanie trudnych zabrudzeń z lakieru samochodowego

Wraz ze wzrostem temperatury powietrza życie wielu żywych stworzeń, w tym owadów, staje się bardziej aktywne. Wielu kierowców musi podjąć wysiłek usunięcia ich szczątków z przedniej szyby i lakieru samochodu. Najtrudniejsze jest usuwanie żywicy, ale z tym też można sobie poradzić. Warto poznać sztuczkę która pozwoli zrobić to wydajnie i uniknąć uszkodzenia lakieru i szyby.

Jak usunąć owady z lakieru i szyb samochodowych?

Wraz z ptasimi odchodami i żywicą z drzew, szczątki owadów są najtrudniejszymi do usunięcia plamami podczas mycia samochodu.

Usuwanie owadów jest trudne z kilku powodów:

 • Po pierwsze działają na powierzchnię samochodu. Chociaż są to małe i miękkie korpusy, w rzeczywistości są zatopione w lakierze. Jeśli ktoś jeździ motocyklem w ubraniach z krótkimi rękawami, może poczuć siłę, z jaką owady uderzają w ręce lub szyję.
 • Drugim powodem, dla którego są trudne do czyszczenia, jest to, że ich płyny wysychają pod wpływem powietrza i ciepła, co utrudnia ich późniejsze czyszczenie.
 • Trzecim powodem jest to, że pozostałości mogą porysować lakier samochodowy, jeśli spróbuje się je usunąć gąbką lub szczotką.

Jak usunąć szczątki owadów z samochodu i przedniej szyby za pomocą improwizowanych środków?

Należy stosować takie metody, aby łatwo usunąć resztki owadów z lakierowanej części i szyb auta oraz uniknąć zarysowania powierzchni maski czy przedniego zderzaka podczas czyszczenia.

 • Najłatwiejszym sposobem uniknięcia drobin owadów na przedniej szybie jest napełnienie zbiornika spryskiwacza przedniej szyby przed jazdą i użycie go, gdy tylko owady pojawią się na szybie. Nie trzeba czekać, aż zbyt wiele z nich przyklei się lub wyschną, ponieważ nie będzie można ich wtedy usunąć za pomocą piór wycieraczek.
 • Do usuwania resztek owadów z przedniej szyby można użyć aktywnej pianki. Należy spryskać szyby i pozostawić na kilka sekund, a dopiero potem usunąć zabrudzenia z owadów i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym.
 • Jeśli nie ma tego produktu pod ręką, najlepiej zwilżając zabrudzenia ciepłą wodą, a następnie spłukać wodą pod wysokim ciśnieniem.
 • Aby zapobiec przywieraniu owadów i ułatwić czyszczenie przedniej szyby, zaleca się wstępne potraktowanie jej środkiem hydrofobowym. Folia, którą te produkty tworzą na szkle, zapobiega również nadmiernemu przywieraniu owadów i ułatwia ich późniejsze czyszczenie.

Środek zaradczy, który można zrobić samodzielnie, działa dobrze. Potrzebne będzie mydło w kostce, woda, butelka z rozpylaczem. Konieczne jest zmielenie mydła i rozpuszczenie w wodzie. Gotową mieszankę wlać do butelki z rozpylaczem i spryskać grubą warstwą. Pozostawić do wyschnięcia na 20 minut a następnie wytrzeć.

Jak usunąć żywicę z lakieru?

Jeśli ktoś zauważy, że karoseria samochodu jest poplamiona lepką żywicą, to nie powinien czyścić jej wilgotną szmatką, nie pomoże to usunąć takiej substancji. W każdym razie potrzeba czegoś mocniejszego i bardziej niezawodnego, aby usunąć żywicę z lakieru. Sprawdź porady specjalistów na https://detailingobsessed.pl/

Oto, co trzeba zrobić najpierw, aby szybko i łatwo usunąć lepkie substancje z lakieru samochodu:

 1. Przygotować środek do dezynfekcji rąk i nałożyć jedną kroplę bezpośrednio na plamę z żywicy. Nie trzeba stosować zbyt dużej ilości środka, aby wyczyścić karoserię z lepkich plam. 
 2. Delikatnie wetrzeć tę kroplę w zanieczyszczone miejsce. Praca polega na delikatnym rozprowadzeniu środka na całej powierzchni plamy z żywicy bez używania dużego nacisku. Taką plamę należy osuszyć ręcznikiem papierowym lub chusteczką higieniczną. 
 3. Po nałożeniu środka dezynfekującego na plamę z żywicy, zacznie ona znikać z lakieru. 
 4. Jeżeli po tej procedurze usuwania żywicy z lakieru pozostaną niewielkie jej resztki, należy zmyć je wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym 
 5. Następnie wystarczy osuszyć czyszczone miejsce.

 

W rzeczywistości powszechnym mitem jest to, że środek do dezynfekcji rąk może uszkodzić lakier samochodowy. Po pierwsze, przy usuwaniu żywicy z lakieru środkiem do dezynfekcji rąk zanieczyszczenie to bardzo szybko znika (odchodzi). Nie może w żaden sposób uszkodzić lakieru samochodu. Na rynku dostępne są różne środki do usuwania żywicy z lakieru, trzeba jednak zapoznać się dokładnie ich składem, aby nie doprowadzić do uszkodzenia lakieru samochodowego.Takie preparaty rozpuszczają żywicę, zawsze trzeba przestrzegać zaleceń producenta takiego środka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here