Zbliża się wiosna, a z nią również sezon motocyklowy. Czas rozpocząć przegląd i czyszczenie maszyn. Jeśli wciąż pozostaje to jedynie w zakresie twoich marzeń, z pewnością szykujesz się do wyrobienia prawa jazdy na motocykl. Dowiedz się, jak się do tego zabrać i na jaki koszt należy się przygotować.
Przede wszystkim w kursie mogą wziąć udział osoby, które mieszkają w kraju minimum 185 dni. Prawo jazdy na motocykl posiada odrobinę inne wymagania, niż najpopularniejsza kategoria B. Możesz starać się o nie dopiero po ukończeniu 24 roku życia, chyba że od co najmniej dwóch lat posiadasz papier w kategorii A2. Zdobycie uprawnień wcześniej, jest z pewnością droższą i bardziej skomplikowaną drogą, ale umożliwia posiadanie prawa jazdy na wszystkie jednoślady nawet cztery lata wcześniej.
Jeśli do dwudziestych czwartych urodzin pozostało ci wiele czasu, możesz rozpocząć swoją przygodę z jednośladami od niższych kategorii. Pierwszy szczebelek to zdobycie uprawnień na A1, o które możesz się starać od szesnastego roku życia. Uprawniają cię one do poruszania się motocyklem z pojemnością do 125cm2 i mocy do 11 kW. Kolejny etap to prawo jazdy kategorii A2, czyli dotyczące pojazdów o mocy do 35 kW. To właśnie dzięki zdobyciu tych ostatnich uprawnień w osiemnastym roku życia, już dwa lata później można przystąpić do kursu i egzaminu na kategorię A.
Zdobywając uprawnienia na jazdę motocyklem, pierwszym kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniej szkoły. W tym celu przede wszystkim zapoznaj się z ofertą w twoim mieście lub okolicy i przeczytaj opinie, zamieszczone w internecie przez poprzednich klientów. Możesz również podpytać o zdanie doświadczonych przyjaciół i członków rodziny. Na kurs możesz zapisać się maksymalnie trzy miesiące przed osiągnięciem wymaganego do egzaminu wieku.
To, ile kosztuje prawo jazdy kat a, jest przede wszystkim zależne właśnie od wyboru placówki, organizującej kurs i jazdy. Samo wydanie dokumentu kosztuje 100zł 50gr, a egzaminy 210zł (część teoretyczna i praktyczna). Oczywiście przy zdaniu za pierwszym razem. Ceny kursów są zależne od cennika szkoły, ale także różnią się mocno w zależności od rejonu Polski. Przyjmuje się, że kwota powinna znajdować się w granicach 1100 – 1700zł. Choć droższe pakiety zawierają często dodatki, na przykład gratisowe godziny jazdy. Ofert promocyjnych możesz poszukać na portalach ze zniżkami.
Pamiętaj o dodatkowych kosztach, jakie musisz ponieść, robiąc prawo jazdy. Poza ceną kursu jest kilka wydatków, które musisz opłacić we własnym zakresie. Do wydania dokumentu niezbędne są fotografie, których wykonanie to dodatkowe 20-40zł, zależnie od zakładu. Dużym kosztem jest również obowiązkowe badanie lekarskie, za które należy zapłacić około 100-200zł. Niektóre szkoły posiadają umowy podpisane z konkretnym lekarzem, co często znacząco obniża cenę wizyty. Możesz zapytać o to w trakcie spotkania organizacyjnego lub przy podpisywaniu umowy.
Jak widać, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile konkretnie kosztuje prawo jazdy kategorii A. Całkowita kwota uzyskania dokumentu powinna zatem wynosić około 1500 – 2100zł. Różnice w cenie są duże, a wpływa na nie przede wszystkim wybór szkoły i rodzaju kursu (weekendowy, ekspresowy, itp.). Tańsze mogą okazać się zajęcia w większych miastach i mniej popularnych ośrodkach. Zaoszczędzić można również, wykorzystując kupony zniżkowe. Niekiedy szkoły oferują również promocje dla większych grup – warto zapisać się z przyjaciółmi.
Niestety koszt prawa jazdy na motocykl może okazać się dużo wyższy w przypadku nie zdania egzaminu za pierwszym razem. Każde kolejne podejście wiąże się z koniecznością ponownej opłaty za egzaminy. Do tego dochodzą koszta dodatkowych godzin jazdy, jeśli uznasz, że są obszary, nad którymi wciąż warto popracować. W takie lekcje warto zainwestować jeszcze przed podejściem do testu, jeśli nie czujesz się pewnie. Dzięki temu zaoszczędzisz opłaty za niezdane terminy. Z pewnością jednak nie należy obniżać kosztów za wszelką cenę. Dzięki dobremu instruktorowi twoje umiejętności jazdy będą lepsze, a jazda bezpieczna.