Po co stosuje się pianę aktywną

Wydaje się, że umycie samochodu to prosta czynność. Jeśli jednak zależy nam na ochronie lakieru i zadbaniu o jego trwałość, warto poznać działanie środków do czyszczenia pojazdów i poświecić dużo uwagi myciu wstępnemu.

Na rynku istnieje wiele środków, które dedykowane są poszczególnym etapom mycia pojazdu. Przestrzeganie zaleceń producentów pozwoli nam uzyskać niebanalny efekt oraz przedłużyć dobry wygląd lakieru.

Mycie wstępne – na czym polega?

Mycie wstępne to pierwszy etap mycia właściwego. Polega na usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni samochodu. Za pomocą właściwych środków oraz akcesoriów usuwamy z karoserii kurz, pyłki, błoto i piasek, które mogłyby zarysować powierzchnie lakierowane podczas mycia ich ścierką czy rękawicą z mikrofibry. Samochód myj w zacienionym miejscu lub w garażu. Dzięki temu unikniesz szybkiego wysychania preparatów używanych podczas mycia pojazdu.

Podstawą czyszczenia jest szybko działający środek wysokiej jakości. Na tym etapie zaleca się stosowanie piany aktywnej, która szybko i skutecznie pomoże pozbyć się zanieczyszczeń. To specjalny preparat, który zmiękcza i usuwa zabrudzenia bez uszkodzenia lakieru.

Przygotuj sobie myjkę ciśnieniową lub pianownicę do wygodnego i bezdotykowego nakładania piany. Przydadzą się też pędzelki, które pomogą wyczyścić trudno dostępne miejsca, oraz zewnętrzne elementy samochodu jak uszczelki, progi, wlew paliwa, emblematy i znaczki na karoserii.

Jaka piana aktywna jest najlepsza?

Środek czyszczący w postaci piany aktywnej pozwala na wygodne i samodzielne czyszczenie pojazdu bez konieczności wizyt w myjni. Piana do mycia wstępnego jest zazwyczaj łagodniejsza i ma bezpieczny skład nawet dla lakierów pokrytych preparatami ochronnymi. Neutralne pH pomaga usunąć codzienne zabrudzenia jak kurz i piasek.

Jednak, jeśli samochód jest mocno zanieczyszczony lepiej zastosować specjalistyczną pianę aktywną, która skutecznie usunie błoto, resztki ptasich odchodów, żywicę czy chemiczne lub metalowe osady. Zasadowe roztwory należy odpowiednio rozcieńczyć, według zaleceń producenta, jednak należy pamiętać, że nie są one bezpieczne dla wosków. Taką pianę można wykorzystać podczas mycia samochodów ciężarowych, przyczep czy plandek.

Jaka marka produkuje dobrą pianę aktywną?

Istnieje tak wielu producentów pian aktywnych jak wielu jest producentów kosmetyków samochodowych. Na polskim rynku dominujący producenci chemii samochodowej to ADBL oraz RR Customs. Pierwsza z nich skupia się na produkcji produktów wysokojakościowych, z kolei RR Customs skupia się na ofercie produktów w segmencie budżetowym. Oczywiście RRC mimo wszystko nie odstępuję znacząco jakością od ADBL i obie marki są godne polecenia. 

Sposób nakładania piany

Rozcieńczanie piany wiąże się również ze sposobem jej nakładania na samochód. Inna gęstość potrzebna jest, gdy używamy myjki ciśnieniowej a inna, gdy pianownicy. Warto o tym pamiętać.

Zwróć uwagę, że dla lepszego działania, pianę nakłada się od dołu pojazdu, czyli od progów, kół i zderzaków. Dzięki temu dłużej zmiękcza ona zanieczyszczenia oraz łączy się z pianą spływającą z górnych partii, co tylko wzmacnia jej działanie. Preparat zostaw na kilka minut, aby miał czas na wejście w reakcję z zabrudzeniami i po upływie tego czasu, spłucz go strumieniem wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here