Jak sprawdzać stan tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe w pojazdach ulegają systematycznemu zużyciu. Co pewien czas należy wymienić je na nowe egzemplarze, gdyż w innym wypadku ryzykujemy słabą jakością hamowania. Pojazd, który hamuje zbyt słabo może nie przejść pozytywnie okresowych badań technicznych. Warto zatem, przede wszystkim chroniąc bezpieczeństwo swoje i innych, systematycznie kontrolować stan tarcz hamulcowych w eksploatowanym pojeździe. Jak tego dokonać? Czy jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie, czy wymagane będzie podjechanie do warsztatu?

Podpowiadamy, jak należy weryfikować stan układu hamulcowego

Tarcza hamulcowa, wraz z użytkowaniem pojazdu, podlega systematycznemu ścieraniu. Główną zasadą stanu tarczy będzie zatem kontrola grubości komponentu. Służy do tego profesjonalny miernik, który wskaże nam, czy nadszedł już odpowiedni czas, by wymienić tą część samochodu. Wielu mechaników wychodzi z założenia, że tarcze należy wymieniać co drugi raz, kiedy zmienia się klocki hamulcowe. Na jedną wymianę tarcz przypada zatem podwójna wymiana klocków. Jest to intuicyjna zasada, od której jednak coraz częściej się odchodzi.

Zarówno polskie tarcze hamulcowe, jak i te produkowane za granicą, można łatwo zdiagnozować w warsztacie samochodowym. Nie jest to proces mocno ingerujący – do jego wykonania będzie potrzebny jedynie demontaż kół. Narzędziem do kontrolowania stanu tarczy jest specjalistyczna suwmiarka, która jest wystarczająco długa, by móc ją zamontować na tarczy. Rzeczywistą grubość tarczy należy porównać z zapewnieniami producenta tarcz hamulcowych. Jeśli jest ona niższa od dopuszczalnej grubości – tarcze (i najlepiej także klocki hamulcowe) należy niezwłocznie wymienić.

Czy warto inwestować w samochodowe części krajowe?

Popularnym mitem jest to, że polskie części samochodowe są bardzo tanimi zamiennikami, o wyjątkowo słabej jakości – i nie powinny być instalowane w pojazdach. Nie jest to stwierdzenie prawdziwe w dzisiejszych czasach. Współczesne komponenty, takie jak polskie klocki hamulcowe czy polskie tarcze hamulcowe są zweryfikowanymi, bezpiecznymi częściami do aut. Jednym z renomowanych producentów sprawdzonych komponentów jest firma Breck.

Produkty przedsiębiorstwa cechują się ustandaryzowaną jakością, dzięki czemu tarcze i klocki mogą służyć w naszych pojazdach przez dłuższy czas. W przypadku tego typu części diagnostyka jest wykonywana tak samo, jak w kontekście części zagranicznych. Mamy jednak więcej swobody i szerszy dostęp do informacji producenta. Zyskujemy także m.in. możliwość kontaktu z infolinią producenta, np. w sytuacji, gdy chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o produkcie. Polski producent to także szybsza droga do egzekwowania gwarancji, co w przypadku producentów zagranicznych może być problematyczną kwestią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here