Aby nasz samochód mógł działać bez zarzutu, wszystkie jego podzespoły powinny ze sobą współpracować w należytej harmonii. Układ dolotowy to jeden z elementów silnika, bez którego jazda autem byłaby niemożliwa. Właśnie dlatego jego czystość jest bardzo ważna. Znajdujący się na początku tego układu filtr powietrza odgrywa niezwykle istotną rolę. Jak zadbać o ten wydawałoby się niepozorny element tak, aby nie przyczynił się do problemów z silnikiem? Przekonajmy się!
Filtr powietrza – co to takiego i do czego służy?
Filtr powietrza samochodu odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu silników. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie dostającego się pod maskę powietrza. Z racji tego, że znajdują się w nim liczne związki, drobinki pyłu i kurzu, bądź wszelkiej maści owady i inne cząstki stałe, wysokoskuteczne filtry powietrza muszą wszystkie te elementy wyłapać. Jest to bardzo istotne z perspektywy żywotności silnika. Ciała obce, które dostaną się do wnętrza jednostki napędowej, są w stanie spowodować jej uszkodzenie lub jej przedwczesne zużycie.
Rodzaje i budowa filtrów powietrza
Opisaliśmy już pokrótce, co to jest filtr powietrza i jaką pełni funkcję w samochodzie. Aby móc prawidłowo zadbać o układ dolotowy silnika należy stosować odpowiednio dostosowany do naszego pojazdu wyżej przedstawiony filtr. Wiele ludzi zastanawia się, czy filtr powietrza wymieniać, czy czyścić? Jeżeli nie jest to podstawowy rodzaj wkładki, to powinno się dokonywać jego zmiany co jakiś czas. Zazwyczaj robi się to, co 10/15 tys. kilometrów. Jakie wyróżniamy rodzaje filtrów?
- Filtry papierowe – obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie w samochodach. Są wykonane z wielu warstw i materiałów. Do ich produkcji wykorzystuje się m.in. papier bez lub z dodatkiem włókniny, bawełnę bądź włókninę z tworzywa sztucznego. Każdy z wyżej wymienionych materiałów charakteryzuje się odmienną skutecznością separacji cząstek. Właśnie dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie filtra powietrza do silnika, który znajduje się w naszym samochodzie;
- Filtry mokre – w tego typu konstrukcji powietrze przepływa przez warstwę oleju, który zatrzymuje cząstki stałe. Cechą charakterystyczną takiego rozwiązania jest dużo lepsza wychwytywalność zanieczyszczeń w porównaniu z jego suchymi odpowiednikami. Filtry tego typu stosowane były na dużą skalę w starszych modelach samochodów. Obecnie wykorzystuje się je głównie w pojazdach off roadowych. Panujące w warunkach terenowych bardzo duże zakurzenie eliminuje z użytku tradycyjne filtry papierowe.
Filtry występują w różnych kształtach i rozmiarach. Odmienne konstrukcje układów napędowych wymagają zastosowania innych wymiarów. Wszystko po to, aby filtr mógł w stu procentach spełniać swoje zadanie i zarazem zmieścić się pod maską wraz z całym osprzętem. Najczęściej spotykane są filtry powietrza prostokątne lub kwadratowe (najbardziej powszechne), okrągłe i stożkowe (stosowne w pojazdach usportowionych bądź tuningowanych). Sensowność tego ostatniego rozwiązania jest podważana przez wielu kierowców i specjalistów. Konstrukcja filtra stożkowego z założenia ma za zadanie przepuszczać więcej powietrza do silnika, a co za tym idzie, zwiększyć jego moc. Niestety w parze z większą ilością dostarczanego medium, powietrze jest słabiej filtrowane, co może prowadzić do problemów z jednostką napędową.
Jak odpowiednio zadbać o układ dolotowy pojazdu? Regularny serwis filtra powietrza to postawa!
Filtry powietrza odgrywają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego działania jednostki napędowej i ochronie jej przed przedwczesnym zużyciem bądź też uszkodzeniem. Wymiana filtra powietrza, regularna jego kontrola i konserwacja gwarantują dłuższą żywotność silnika i niższą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Zmiany tego elementu powinno dokonywać się regularnie. Zazwyczaj odbywa się to podczas okresowych wymian oleju. Chcąc nabyć dobrej jakości filtr powietrza warto odwiedzić stronę 7000obrotow.pl. Znajdziemy tam elementy do naszego samochodu z najwyżej półki!