Miałeś stłuczkę? Grad uszkodził Twój samochód? Pomyśl o bezinwazyjnym usuwaniu wgnieceń w karoserii. Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście. W tym artykule przedstawiamy Ci najnowocześniejsze metody pozbywania się niechcianych „wgniotków”.
Dlaczego warto postawić na bezinwazyjne metody usuwania wgnieceń?
Pewnie zadajesz sobie pytanie, dlaczego bezinwazyjne metody usuwania wgnieceń w karoserii mają być lepsze niż te tradycyjne. Co jest złego na przykład w szpachlowaniu, które jest sposobem tańszym i również przynosi efekty. No właśnie efekty…o nie przecież tu się rozchodzi.
Samochód, który został poddany szpachlowaniu, nigdy już nie będzie taki jak kiedyś. Spadnie jego wartość odsprzedażowa. Obecnie wystarczy, by nabywca zaopatrzył się w miernik i zbadał grubość lakieru. Od razu będzie wiadomo, że samochód przeszedł szpachlowanie. Niestety, takie auto klasyfikowane jest jako powypadkowe.
Chcemy uniknąć takiej sytuacji, dlatego proponujmy Ci bezinwazyjne rozwiązania. Dzięki nim usuwa się wgniecenia beż użycia szpachli i bez lakierowania.
Bezinwazyjne usuwanie wgnieceń – kiedy można je zastosować?
Dobra wiadomość jest taka, że jeśli nawet wgniecenia w Twojej karoserii mają spore rozmiary i znajdują się na linii załamania blachy, można je usunąć bezinwazyjnie. Po prostu wielkość wgnieceń i ich umiejscowienie nie mają tu żadnego znaczenia.
Inaczej sprawa wygląda, kiedy z karoserii odpryśnie lakier. Wtedy oczywiście musisz poddać samochód ponownemu lakierowaniu.
Jakimi metodami usuwa się wgniecenia bez lakierowania?
Istnieje kilka metod usuwania wgnieceń bez lakierowania. Przedstawiamy Ci najbardziej popularne.
Wypychanie wgnieceń
Wypychanie to nic innego jak usuwanie wgnieceń „od spodu”. Blachę po prostu wypycha się od wewnętrznej strony, używając do tego celu wypychaczy blacharskich. Są to specjalnie wyprofilowane narzędzia o różnorodnych końcówkach. Nie jest to jednak metoda bez wad. Doskonale zadziała w przypadku wgnieceń, które nie mają ostrych załamań. Sprawdzą się, kiedy wgniecenie znajduje się na:
- masce samochodu
- drzwiach
- klapie bagażnika
- błotnikach
Z miejsc takich jak dach trudno będzie usunąć wgniecenia bez lakierowania.
Wyciąganie wgnieceń
Do bezinwazyjnych metod usuwania wgnieceń należy także wyciąganie. Potocznie nazywane jest sposobem „na klej”. Sprawdzi się w przypadku usuwania „wgniotków”, z którymi nie poradziła sobie wyżej opisana technika. Wyciąganie wgnieceń nie wymaga dostępu do wewnątrz.
Używając specjalnego kleju do wgnieceń, montuje się specjalne zaczepy przypominające kształtem grzyby. Następnie należy poczekać, aż klej wyschnie, wybijakiem złapać każdy z zaczepów za „kapelusz” i wyciągnąć go. Dzięki temu wygładza się wgniecenia. Nawet pozostałe po tej ingerencji niewielkie wybrzuszenia łatwo wyprostować specjalnie do tego przeznaczonym młoteczkiem.
Jakie są zalety i wady usuwania wgnieceń bez lakierowania?
Główną zaletą usuwania wgnieceń bez lakierowania jest fakt, że na karoserii nie pozostaje żaden ślad po jakimkolwiek działaniu. Na tym właśnie najbardziej nam zależy. Nikomu, kto spojrzy na Twoje auto, nie przyjdzie do głowy, że mogło mieć stłuczkę lub zostać uszkodzone przez grad.
Oczywiście ta technika usuwania wgnieceń ma też swoje wady. Należy do nich między innymi wysoka cena. Aby naprawić w ten sposób karoserię, musisz znaleźć zaufany warsztat, nie wszystkie bowiem specjalizują się w takich metodach. Jednak jeśli już znajdziesz specjalistę, który wykorzysta swoje umiejętności i w sposób finezyjny odnowi Twój samochód, będziesz naprawdę zadowolony.